Obsah
„Odborné“ rady o fitness a cvičení jsou široce dostupné. Od fitness bloggerů přes celebrity až po přátele, kteří nedávno vstoupili do posilovny a nemohou o tom přestat mluvit. Většina těchto informací však není přesná ani vědecká. Mýty o cvičení se opakují stále dokola a nakonec vyznívají jako pravdivé, i když nemají žádný vědecký základ.
1. Znovu získat ztracenou váhu
Běžně slýcháme, že cvičení může povzbudit chuť k jídlu, což vede ke zvýšené konzumaci jídla a potenciálnímu zvýšení hmotnosti. To neguje účinky úbytku hmotnosti spojené s fyzickou aktivitou.
Přesto výzkum ukázal, že úbytek hmotnosti v důsledku cvičení je nezávislý na stravě. Ačkoli je strava skutečně důležitá, představa, že hmotnost ztracenou během cvičení lze získat zpět jednoduše tím, že budeme hodně jíst, je mylná. Profesionální sportovci, kteří se stravují ve velkém množství, patří mezi nejsilnější.
2. Energetické nápoje před cvičením
V 70. letech 20. století byli sportovci odrazováni od pití před výkonem, protože by je to mohlo zpomalit. Dnes je důležité sledovat hydrataci během výkonu.
Tvrdí se, že energetické nápoje jsou, pokud jde o hydrataci, lepší než voda, ale to je zcela nepravdivé! Ve skutečnosti je pití vody, když ji vaše tělo potřebuje, ve skutečnosti nejlepší způsob, jak zůstat hydratovaný. Tvrzení o energetických nápojích se řídí především prodejem jejich výrobků.
3. Cvičení venku nebo doma?
Přestože je běhání jednoduchým způsobem, jak si udržet kondici, existují určité spory o tom, jakým způsobem ho nejlépe provádět. Někteří považují běhání venku za zásadní, ale myšlenka, že běžecké pásy mohou být stejně dobré, ne-li lepší, je stále populárnější.
Je však třeba poznamenat, že běhání venku nabízí jedinečné výhody, jako je možnost pracovat na držení těla a přirozeném kroku těla v přirozeně nerovném terénu. Na rozdíl od běhu na běžeckém pásu, který může tento přirozený krok časem změnit.
4. Žádná bolest, žádný zisk
Fráze „žádná bolest, žádný zisk“ se často používá k povzbuzení lidí, aby během tréninku šli na maximum. To však neznamená, že byste měli hledat bolestivější cvičební postupy, abyste rychle dosáhli svých cílů. Zatímco určitá bolestivost svalů je přijatelná, dokonce normální, cvičení by nemělo být pravidelným zdrojem bolesti. Bolest je varovným signálem těla, a pokud ji budete ignorovat, může vám způsobit problémy.
5. Trénink v ranních hodinách
Trénink ráno je běžnou praxí, která je často považována za optimální pro většinu lidí, protože pomáhá udržovat pozitivní rutinu a náladu po celý den. Ačkoli někteří lidé cvičí kdykoli během dne, ranní cvičení je tradičně zabudováno do našeho rozvrhu. Cvičení v různých denních dobách, například odpoledne nebo večer, má však své výhody i nevýhody.