Accueil » Zvířata » Co je to anizokorie, závažný problém u koček? Zde jsou příznaky

Co je to anizokorie, závažný problém u koček? Zde jsou příznaky

Už jste někdy viděli kočku, která má zorničky očí zcela odlišné velikosti? Ve skutečnosti jste si již možná všimli kočky s. zcela rozšířené zornice zatímco druhá chybí.

Tento jev se nazývá anizokorie. Jedná se o neurologický problém, který postihuje lidi i kočky. V druhém případě se jedná o typický stav očí který vyžaduje mimořádnou pozornost, protože se může vyskytnout z řady důvodů.

Jak uvádí veterinární nemocnice Glòries, anizokorie u koček se může vyskytnout dvěma způsoby:

  • Dynamická anizokorie: když se stimulovaná zornice po stimulaci přímým zdrojem světla stáhne více než nestimulovaná zornice, což je u neproblematických koček normální.
  • Statická anizokorie: když se vyskytuje rozdíl ve velikosti zornic při stejném osvětlení obou zornic. Tento typ anizokorie je tedy zcela abnormální.

Jaké jsou její příznaky?

Jak bylo uvedeno výše, hlavním příznakem je rozdíl ve velikosti zornic. Lze však pozorovat i další příznaky. Jako například zarudnutí bílé části postiženého oka, pokles víčka, výtok z oka. Ale také změna chování kočky a snížení aktivity, nebo dokonce změna vidění.

Je proto nezbytné konzultovat s veterinárním lékařem jakmile si všimnete některého z těchto příznaků. Zejména pokud se objeví náhle, protože mohou být způsobeny onemocněním.

Kočky: zde jsou příznaky anizokorieZdroj: Capture Instagram
Onemocnění nebo příčiny, při kterých může dojít k anizokorii:

  • Hornerův syndrom: je tvořen souborem příznaků způsobených onemocněním nebo problémem odvozeným od nedostatečného prokrvení sympatiku. Jedná se o se u koček projevuje zapadlýma očima, mydriázou a miózou. Mezi další příznaky patří vyhřezlé třetí víčko nebo rozdíl ve velikosti očí.
  • Poranění rohovky: Poškození povrchové vrstvy oka může způsobit vředy. A tím i rozdíl ve velikosti zornice v důsledku změn v postiženém oku.
  • Glaukom: zvýšený nitrooční tlak, známý také jako glaukom, vede k rozšíření oka postižených. To způsobuje, že se jedna zornice vaší kočky zvětší více než druhá.
  • Kočičí leukémie: Retrovirus kočičí leukémie může u postižených koček způsobit řadu příznaků a krevních poruch. Klinické příznaky, které se mohou objevit, jsou rozdíly v průměru zornice. Stejně jako další příznaky, jako je anémie, poruchy ústní dutiny nebo zánět dásní, horečka, letargie, úbytek hmotnosti nebo infekce..

Vždy zdůrazňujeme, že je to váš veterinární lékař, kdo by měl po provedení příslušných testů navrhnout vhodnou léčbu, protože anizokorie vede k… obvykle vede k jinému onemocnění.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii. Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.