Accueil » Zvířata » Co jsou dingo a proč jsou přírodní biologickou laboratoří?

Co jsou dingo a proč jsou přírodní biologickou laboratoří?

Australští dingoové pocházejí z domácích předků a vrátili se k životu ve volné přírodě. Probíhá proces zvaný „feralizace“. Podle něj jsou některé domestikované druhy schopny vrátit se do volné přírody a přežít. Tímto způsobem se vracejí ke svému předchozímu způsobu života.

Tento evoluční jev není jednoduchý obrácení domestikace. Ale jako zcela nový vývoj, který je pojmenován jako feralizace. V případě dingů nejde o to, že by se opět začali podobat svým divokým předkům. Ale že jejich fenotyp prošel novými modifikacemi, které jim umožnily přizpůsobit se novému prostředí. A tedy odlišnému od toho, které jejich předci opustili v době domestikace.

Co jsou dingo?

Dingo (jehož vědecký název je Canis lupus dingo) má nejistý původ, který se datuje do doby před asi 8300 lety. Když byli indonéští vesničtí psi převezeni do Austrálie, a tím se izolovali od své původní populace. V průběhu 8 tisíciletí se psi dingo přizpůsobili novému prostředí a dokázali přežít. Postupem času a při zachování jejich čistoty se jejich genom změnil. A to tak dlouho, dokud se od původních vesnických psů výrazně neodlišili.

Přečtěte si více
Těchto 10 tajemství, která vám váš pes o svém zdraví neprozradí

Co jsou dingo a proč jsou přírodní biologickou laboratoří?Zdroj: Capture Instagram

Lze tedy říci, že druh psovité šelmy, již člověk přeměnil na psa, se znovu vyvinul, aby se přizpůsobil novým podmínkám přežití. Tentokrát však pod tlakem přírodního výběru. Celý tento proces pak dal vzniknout řadě kuriózních znaků. Některé z nich jsou výsledkem původní domestikace a jiné následné feralizace.

Dingo má tedy blíže k domácímu psovi než k vlkovi.
Co jsou dingo a proč jsou přírodní biologickou laboratoří?Zdroj: Capture Instagram

Genetická analýza dinga ukázala, že z 50 genů. upravených lidským umělým výběrem z genomu vlka, se u dinga změnilo 13 genů oproti psům, kteří ho zplodili. Jinými slovy, těchto 13 genů jsou ty, které z indonéského psího základu učinily dinga divokým. Celý tento proces by pak byl skutečným výsledkem adaptace domácích psů na jiné prostředí; naprosto divoké a přirozené prostředí.

Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit náš web. Kategorie Zvířata.

Chcete-li si přečíst
Video: Žena a její pes se setkali se vzácným zvířetem, které nemohli identifikovat

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.