V tomto článku vám pomůžeme zjistit, zda má vaše kočka zlomený nebo poraněný ocas, a poradíme vám, jak jí pomoci. Podíváme se na příznaky, příčiny a na to, co s tím dělat. Přečtěte si další informace.
Jak poznáte, že má vaše kočka zlomený nebo poraněný ocas?
Nejčastějšími příznaky jsou:
- Nedostatek pohybu ocasu
- Krvácení
- Oteklý ocas
- Vypadávání vlasů
- Potíže s kontrolou pohybu střev
- Vaše kočka se schovává, pláče nebo je agresivní.
Tímto způsobem budete moci rozpoznat bolest vaší kočky a jednat rychle, než se stane příliš závažným.
Příčinou poraněného nebo zlomeného ocasu je vždy zranění. Vaše cat možná zkoumal venku, když došlo k nehodě: spadl nebo mu něco přistálo na ocase. Při poranění kočičího ocasu může dojít k jeho zlomenině, zlomení nebo dokonce vykloubení. Drobná zranění mohou zahrnovat škrábance, vypadávání vlasů, otok nebo krvácení. Závažná poranění mohou zahrnovat poškození nervů, cév a zlomeniny, atd..
Nejčastějším poraněním kočičího ocasu je však je zlomenina ocasu, protože může být způsobena nejrůznějšími nehodami. Zlomeniny ocasu kočky v blízkosti základny jsou závažnější, protože mohou zahrnovat i poškození nervů nebo cév, což z nich činí závažnější a bolestivější zranění. Zlomeniny kočičího ocasu v blízkosti špičky jsou méně bolestivé a často méně závažné.
Zdroj: Capture Instagram
Co dělat, když si kočka poraní ocas?
Pomozte své kočce zůstat v klidu
První věc je pomoci vaší kočce zůstat v klidu. Může být vyděšený a trpět bolestí, takže je vaší povinností pomoci mu tento problém překonat, jak nejlépe dovedete. Abyste mu pomohli uklidnit se, můžete se ujistit, že odpočívá na pohodlném místě.
Podívejte se na ránu
Teď, když je vaše kočka o něco klidnější, Ocas můžete pozorovat vizuálně – je ochablý, oteklý nebo krvácí? Pokuste se pozorovat jakékoli jiné neobvyklé chování vaší kočky – může to být trochu problém. Pláče nebo se schovává? Všechny tyto skutečnosti byste měli vzít v úvahu, když zavoláte svému veterináři a sdělíte mu, co se stalo, a také příznaky, které vaše kočka vykazuje. Nedotýkejte se ocasu, protože to může způsobit další bolest nebo poškození rány. Pokud se ocasu musíte dotknout, dělejte to velmi jemně.
Zavolejte veterináře
Měli byste co nejdříve zavolat svému veterináři. I když má vaše zvíře některý z výše uvedených příznaků, které ve vás vzbuzují podezření na drobné poranění, zavolejte do svého veterinární lékař. Nikdy nečekejte s kontaktováním odborníka, pokud se vaše kočka chová neobvykle nebo má bolesti, protože to může způsobit další poškození.
Zdroj: Capture Instagram
Jak vyléčit poraněný nebo zlomený kočičí ocas?
Každé zranění je jiné, proto je na vašem veterináři, aby diagnostikoval zranění a našel správnou léčbu pro stav vašeho zvířete. Podívejme se na možnosti léčby zlomeného kočičího ocasu.
Drobná poranění ocasu kočky
U většiny zlomenin ocasu se ocas přirozeně zahojí, ale až časem. To znamená, že se jedná o čistou zlomeninu, která nezasáhla žádné nervy ani cévy. V těchto případech se veterinář pouze ujistí, že hojení probíhá správně, a podá kočce léky proti bolesti, které zmírní bolest.
Těžká poranění ocasu u koček
V případě vážných poranění ocasu u kočekkost byla zlomena tak, že se nedá opravit, nebo zranění poškodilo nervový systém nebo krevní cévy zvířete. V těchto případech, kdy se ocas sám nezahojí, může být veterinární lékař nucen jej amputovat. Může být také nutný chirurgický zákrok k odstranění případného poškození nervů. V takovém případě vám veterinář poskytne další informace.
Naštěstí se většina koček po tomto zákroku velmi dobře zotaví a rychle si zvykne na kratší ocas. Za chvíli budou zase skákat a hrát si. Poraďte se se svým veterinářem o postupu a zeptejte se na dobu rekonvalescence, která závisí na zranění vaší kočky.
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.