Accueil » Zvířata » co to jsou, k čemu slouží a kdy je použít.

co to jsou, k čemu slouží a kdy je použít.

Syntetické hormony pro kočky: co jsou, k čemu slouží a kdy je používat

Kočky také komunikují s námi a s jinými zvířaty stejného druhu. To je možné díky feromonům, chemickým sloučeninám, které zvíře vylučuje prostřednictvím svých žláz. Ty jsou navíc pro lidský čich zcela nepostřehnutelné.

Kočky používají k čichu vomeronazální orgán neboli Jacobsonův orgán. Kočky totiž neočichávají pouze nosem.

Pravděpodobně jste viděli svou kočku. něco očichávala a pak stála s otevřenou tlamou. Tomuto chování se říká Flehmenovo chování. Tím se pachové látky přenášejí do vomeronazálního orgánu, který umožňuje asimilaci a identifikaci feromonů.

Přečtěte si více
Zde jsou skutečné důvody, proč kočky olizují své majitele

Jaké jsou druhy kočičích feromonů?

Svět kočičích feromonů je více než rozsáhlý, protože neexistuje jen jeden typ. Existují poplašné feromony, které se uvolňují v případě stresu nebo strachu. A teritoriální feromony, vylučované močí nebo škrábáním drápky.

Existují také se*uální feromony, prostřednictvím moči, které umožňují tento typ komunikace mezi oběma pohlavími. Také mateřské nebo uklidňující feromony, které vylučuje matka, aby uklidnila svá koťata.

A konečně sociální značkování pomocí feromonů „spočívá v tření obličeje, krku nebo boků jiných koček, lidí, nábytku nebo dokonce psů. Účinně tak naznačuje důvěrné známosti. Kočky to dělají, aby se cítily dobře, když se cítí dobře ve svém prostředí a se svým okolím.

Druhý z nich, známý jako F3, stejně jako F4 (ten ukládají na jiné kočky a druhy zvířat, aby je označily za „bezpečná zvířata“), byl analyzován v laboratořích. To bylo provedeno za účelem vytvoření syntetických feromonů. Ty nejsou léky, ale pomáhají zvládat problémy a zlepšovat chování.

Přečtěte si více
Vezme si domů zvíře a spí s ním, dokud jí neřeknou, že jeho chov je nezákonný

Syntetické hormony pro kočky: co jsou, k čemu slouží a kdy je používatZdroj: Capture Instagram
Co jsou syntetické kočičí feromony a k čemu se používají?

Hlavní oblast použití feromonů je oblast problémů s chováním a zvládání stresu. Víme, že existuje mnoho poruch chování u koček, u kterých může být aplikace umělých feromonů prospěšná.

Ve skutečnosti je mnoho akcí jsou v našich očích normální. Pro naše kočky jsou však zdrojem nekontrolovatelného stresu. Například návštěva veterináře, večírky, cestování, příchod dítěte nebo jiného zvířete. Seznam je nekonečný a signály, které nám vysílají, aby nás upozornily na svůj stres, nám pomáhají je identifikovat.

Zde přicházejí ke slovu syntetické feromony. Chemické sloučeniny vytvořené v laboratoři dokonale napodobují pachy F3 a F4, které kočky přirozeně vylučují. Pomáhají kočkám cítit se klidně, bezpečně a uvolněně.

Přestože jsou primárně určeny k boji proti stresu, lze je také použít ke zvýšení zájmu a příjmu potravy u nemocných nebo hospitalizovaných koček.

Přečtěte si více
Žena přejela psa, veterinář zjistil, že je to jiné zvíře

Jak je použít?

Veterináři a specializované obchody mají tyto feromony na svých pultech již léta. Způsob aplikace je jednoduchý: neprovádí se přímo na kočku, ale rozptylují se ve vzduchu.

Jsou k dispozici ve formě spreje. To je velmi praktické, zejména pro kočičí přepravku. Stačí ho nastříkat dovnitř před výletem nebo návštěvou veterináře. Můžete jej také použít k ošetření moči a škrábanců.

Existují také difuzéry, které lze zapojit do elektrické sítě a rozptylovat je nepřetržitě do vzduchu, podobně jako deodorant pro kočky.

Syntetické hormony pro kočky: Co jsou, k čemu slouží a kdy je používatZdroj: Capture Instagram
Jsou pro kočky škodlivé?

Především bychom neměli zaměňovat relaxaci se sedací. Tyto feromony nemají sedativní účinek a kočku neuspí. Ve skutečnosti výrobci a odborníci tvrdí, že jsou pro ně stejně jako pro psy a lidi zcela neškodné. Ve skutečnosti nemají žádné vedlejší účinky a nezpůsobují u koček žádnou formu závislosti.

Přečtěte si více
Mysleli si, že našli svého ztraceného psa, ale byli překvapeni reakcí zvířete

Před jejich použitím je však vhodné poradit se s veterinárním lékařem. Měly by se používat pouze v případě potřeby, ve specifických obdobích stresu nebo úzkosti.

Jejich použití navíc může maskovat skutečné důvody jejich stresu. Proto je nejlepší odstranit problém u jeho kořene.

NicméněI když však mohou být cenným spojencem ve stresových situacích, je třeba vyzkoušet i jiné metody. „Rozdělování potravy v interaktivních krmítkách, vertikální prostor, hry, které stimulují jejich inteligenci a každodenní aktivitu, jsou velmi prospěšnými aspekty pro předcházení a eliminaci kočičího stresu.

Existují i další domácí feromony pro kočky které také působí jako relaxační prostředek pro ty, které trpí hyperaktivitou nebo jsou agresivnější.

Přečtěte si více
Video: Tento muž si myslel, že kočka potřebuje pomoc, překvapení bude velké

Tohle je kočičí houba, který „neodolatelně přitahuje většinu koček. I když je třeba mít na paměti, že ne všechny kočky jsou přitahovány stejným způsobem. Od 70 do 80 % koček zdědilo gen, díky němuž reagují na molekuly podobné feromonům vylučovaným touto rostlinou, která je tak přitahuje a uvolňuje.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.