Accueil » Zvířata » (Fotografie) Na tomto japonském ostrově žije více koček než lidí

(Fotografie) Na tomto japonském ostrově žije více koček než lidí

Všichni známe Maneki-neko, známou také jako kočku pro štěstí, která je symbolem… Japonská lidová kultura. V Japonsku se také začaly rozšiřovat neko kavárny neboli kočičí kavárny. Není proto divu, že v této zemi najdeme několik ostrovů obývaných kočkami, které jsou jedním z nejreprezentativnějších zvířat japonské kultury.

To je případ města Aošima v prefektuře Ehime. Velmi malý ostrov, dlouhý něco přes kilometr a půl a velký 0,49 km2. Na tomto ostrově žije více než 200 kočkovitých šelem… a pouze 6 obyvatel.

Aoshima, ostrov koček

Ve vnitrozemském moři Seto, v oblasti ve značné vzdálenosti od Matsuyamy, nejlidnatějším městem ostrova Šikoku v jižním Japonsku je ostrov Aošima. Kvůli velkému počtu koček, které zde žijí, je již několik let známý jako Kočičí ostrov.

Jak se tam dostalo tolik koček? Vypráví se, že bývalí obyvatelé ostrova, kterých bylo v roce 1945 asi 900, začali po druhé světové válce chovat kočky. Chtěli jsme se tak zbavit myšího moru. Tito hlodavci přicházeli na rybářských lodích, které na ostrově kotvily, když se rybolov sardinek byl na vzestupu.

(Fotografie) Na tomto japonském ostrově žije více koček než lidíZdroj: Capture Instagram

Kočky tedy odvedly svou práci a zlikvidovaly myší populaci. Kočky však poté neměly v úmyslu Aošimu opustit. Proto jejich populace začala růst. Víme, že toulavé kočky a divoké kočky se snadno množí. I přes značnou úmrtnost koťat je proto normální, že se jejich populace během několika let značně zvýšila. A právě to se stalo v Aošimě.

Konec sardinového průmyslu v oblasti však přinutil mnoho obyvatel hledat práci jinde. Nyní je v Aošimě pouze 6 obyvatel… na více než 200 koček. To je jeden člověk na každých 30 koček.

Přelidnění znepokojuje úřady

Malý ostrov ve vnitrozemském moři Seto se tak stal ostrovem koček. A přitahuje cestovatele a turisty milující kočky, kteří se zajímají o zdraví jejich populace a nabízejí jim potravu.

Vláda prefektury Aošima se však rozhodla vzít situaci do vlastních rukou. Rostoucí populace koček na ostrově totiž nemůže být ponechána jen na dobrých úmyslech turistů a hrstky jeho obyvatel. Od roku 2018 proto probíhá sterilizační proces, jehož cílem je kontrolovat populaci koček na ostrově Aoshima.

Bohužel ne všechny kočky jsou zdravé. Turisté totiž uvádějí, že mnozí z nich mají podváhu. vykazují jasné známky onemocnění. A to je hlavní důvod, proč se úřady rozhodly kontrolovat populaci koček v Aošimě. Těch několik málo obyvatel a turistů nemůže účinně převzít odpovědnost za péči o ně a správně je krmit.

Japonský ostrov s více kočkami než obyvateliZdroj: Capture Instagram
Další kočičí ostrovy v Japonsku

Aošima není zdaleka jediným kočičím ostrovem v Japonsku. U pobřeží Tichého oceánu v prefektuře Mijagi na severu Honšú se nachází ostrov Taširodžima, který je podstatně větší než Aošima.

Stejně jako na ostrově i zde však od roku 1950, kdy zde žilo více než 1 000 lidí, došlo k prudkému poklesu počtu obyvatel. Dnes zde žije asi 80 obyvatel, kteří sdílejí prostředí s přibližně 150 kočkami. Kočky jsou údajně pod dohledem několika veterinářů, kteří ostrov pravidelně navštěvují.

Na japonském ostrově je více koček než lidí Zdroj: Capture Instagram

Jak se kočkovité šelmy dostaly do Taširojimy? Je to velmi podobný příběh jako v případě Aošimy. Ale nahrazením sardinek bource morušového. Tento ostrov byl skutečně významné centrum produkce bource morušového. A aby se průmysl ochránil před krysami, byly do něj přivezeny kočkovité šelmy, které rodinu rychle rozšířily.

Několik zvědavců se také vydalo do do turistické prefektury Mijazaki, aby navštívili malý ostrov Aošima, kde doufají najít Kočičí ostrov. Kromě toho, že se Aošima jmenuje stejně jako autentický Kočičí ostrov, žije zde také početná populace koček, které se potulují kolem krásného chrámu na ostrově, který je s pevninou spojen mostem Yayoi.

Ještě smutnější je příběh ostrova Umashima v prefektuře Fukuoka. Mnoho koček začalo mizet za záhadných okolností. Tedy až do chvíle, kdy se jeden starý muž přiznal, že otrávil jídlo, aby vyhubil vrány… Ale nakonec to skončilo a zabil desítky koček.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii. Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.