Accueil » Zvířata » Jak kočky vidí svět!

Jak kočky vidí svět!

Kočkovité šelmy jsou známé svýma očima připomínajícíma sfingy. Jejich zrak je totiž jedním z největších darů, které jim matka příroda dala. Na druhou stranu tyto výjimečné vlohy nejčastěji probouzí jejich lovecký instinkt. Jak ale kočky vidí svět doopravdy? V tomto vydání se s vámi podělíme o několik faktů o neobyčejných vizích těchto domácích mazlíčků!

Zrakové schopnosti koček

Je známo, že kočky rády loví. A to bez ohledu na místo nebo povahu kořisti. Jejich zrakové schopnosti však zdaleka nejsou takové, jak si myslíme. Zejména kočkovité šelmy mají vynikající optické schopnosti a lepší noční vidění než lidé. Je to proto, že jejich oči přes den nevidí jasně. Kromě lidí je jejich vnímání barev odlišné.

Zorný úhel je totiž určen oblastí, na kterou se díváme. A právě tehdy se zaměřujeme na určitou oblast. To zahrnuje pole před námi, nad námi, pod námi a po stranách oblasti, na kterou se zaměřujeme. Na druhou stranu kočky mají 200 stupňů podle studií Nickolaye Lamna. Lamn zkoumal zrakové schopnosti kočkovitých šelem prostřednictvím specialistů. Zejména provedl rozsáhlé analýzy s veterináři na Penn University ve Spojených státech.

Jejich vnímání barev je jiné než naše!

Podle časopisu National Geographic mají kočky pouze zelené a modré receptivní apotémy, červenou barvu vylučují. Kočkovité šelmy však mají schopnost rozlišovat teplé barvy, i když vidí jen ty studené.

Na rozdíl od lidí však koťata vnímají červenou barvu právě jako tmavě šedou. Ve skutečnosti jsme schopni rozeznat všechny druhy barev, které vidíme.

Jak již bylo zmíněno, kočky jsou noční lovci. Výsledkem je, jejich vidění se ve tmě mění. V každém případě mají kočkovité šelmy v noci šestkrát až osmkrát větší zrakovou kapacitu než lidé.

Na druhou stranu jsou jejich oči v porovnání s malou hlavou poměrně velké. Nyní je jasné, proč tato zvířata často chytají jiná zvířata, která jsou v jejich zorném poli.

Kočky: Mají vynikající zrak na dálku!

Kromě schopnosti vidět v noci, kočky vidí výborně i na dálku.. Kočkovité šelmy samozřejmě vidí lépe na dálku než zblízka. Pro koťata by tedy bylo důležitější chytat brouky v blízkosti jejich zorného pole. V opačném případě je však bez váhání vyženou.

Zní to banálně, ale měli byste vědět, že velké oči znamenají neschopnost plně se na něco soustředit. Lidé mají oční svaly, které mohou měnit způsob, jakým se dívají na předměty a jak je uchopují. Ale kočky mají poměrně složité vidění na blízko. Je pravda, že jejich zraková schopnost na krátkou vzdálenost je ve srovnání s naší slabá.

Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele,
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.