Accueil » Zahrada » Kteří ptáci navštěvují naše zahrady v zimě?

Kteří ptáci navštěvují naše zahrady v zimě?

Zimy mohou být kruté a zahrady se stávají útočištěm ptáků. Přítomnost ptáků v našich zahradách v zimě je jistým znamením, že se staráme o naše životní prostředí a poskytujeme jim bezpečné útočiště. V tomto článku se podíváme na to, jaké druhy ptáků můžeme v zimě v našich zahradách potkat a co dělat, abychom je přilákali.

Ptáci v našich zahradách v zimě

Zima je bohatým obdobím pro pozorování ptáků, zejména v našich zahradách. Můžeme pozorovat mnoho druhů, včetně černozobého akcentorana Robin a Pivert. Všichni tito ptáci mají jedinečné vlastnosti, díky kterým je velmi zajímavé je pozorovat.

Akcentor černohrdlý se vyznačuje tmavým zbarvením a výraznou kresbou. Samec je tmavě hnědý s bílými skvrnami na břiše, zatímco samice je matnější. Je asi 11 cm dlouhý a poznáte ho podle velmi pestrého a jemného zpěvu.

Robin je jedním z nejznámějších ptáků, které můžeme vidět na našich zahradách. Jeho jasně červené opeření a černý zobák jsou snadno rozpoznatelné. Je to středně velký pták s melodickým zpěvem, který často slouží jako zvukové pozadí v zimních dnech.

Datel je charakteristický svým elegantním zelenomodrým opeřením a také charakteristickým zvukem, který vydává zobákem při hloubení děr ve stromech. Je dlouhý 17 až 20 cm a živí se především ovocem, semeny a hmyzem.

V zimě poskytují zahrady jedinečnou příležitost k pozorování těchto tří nádherných druhů ptáků, kteří jsou nedílnou součástí francouzské zimní krajiny.

Charakteristické znaky akcentora černohrdlého

Canva

Akcentor černohrdlý je malý druh ptáka, kterého poznáte podle tmavého zbarvení. Dospělý samec má šedohnědé opeření, zatímco dospělá samice má opeření tmavší. Na hrudi má tenké příčné pruhy a křídla jsou modrošedá. Tento drobný pták má také černou hrdelní skvrnu a černý zobák. Má krátký, špičatý ocas a je dlouhý asi 11 cm. Akcentor černokrký hnízdí v zimě ve smíšených a jehličnatých lesích. V létě se vyskytuje na různých stanovištích včetně mýtin, zalesněných kopců a pastvin. Živí se především hmyzem, bobulemi a semeny.

Charakteristika rorýse obecného

Canva

Robin je středně velký, červenohnědý pták, který se vyznačuje červeným hrdlem a bradou. Jeho velmi melodický zpěv s řadou rozmanitých tónů je velmi snadno rozpoznatelný. Je považován za jednoho z nejkrásnějších zpěváků v Evropě. Robin se živí hlavně hmyzem a drobnými červy, které vyhledává zobákem na zemi. Může se živit také semeny a ovocem. V Evropě je velmi běžný a obvykle se vyskytuje v zahradách, na loukách a v lesích. Hnízdo rorýsů staví obvykle samec, který ho buduje z větviček a mechu. Samice snáší 4 až 8 bílých vajec s červenými skvrnami. Mláďata opouštějí hnízdo po 12 až 15 dnech.

Charakteristika datla

Canva

Datel je v zimě na našich zahradách velmi častým a rozpoznatelným drobným ptákem. Jedná se o středně velkého ptáka s délkou 16-18 cm a hmotností kolem 40 g. Jeho opeření je převážně šedé, s odstíny hnědé a černé na křídelních perech. Na temeni hlavy má žlutou skvrnu, která je velmi výrazná. charakteristické tohoto druhu. Jeho ocas je dobře vybavený a na špičce zašpičatělý. Kromě toho má robustní zobák, který mu umožňuje vyvrtat do stromů díry pro stavbu hnízda.

Datel se živí především drobnými členovci, které nachází na stromech nebo na zemi, ale požírá i ovoce a semena. Je velmi mrštný a při chytání kořisti dokáže provádět akrobacii. Lze ho proto pozorovat, jak při hledání potravy skáče mezi větvemi nebo po zemi.

Závěrem lze říci, že zahrady jsou ideální místa pro pozorování ptáků v zimě. Nejčastějšími druhy v našich zahradách jsou akátník černohlavý, rorýs obecný a datel černý. Každý z těchto fascinujících ptáků má jedinečné vlastnosti, díky nimž jsou oblíbení u pozorovatelů. Rozdílné opeření, zpěv a potravní zvyklosti, to vše jsou znaky, které lze v zimě objevovat a obdivovat.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.