Accueil » ZPRÁVY » Mali: Suverenita očima Aliou Dialla

Mali: Suverenita očima Aliou Dialla

V poselství adresovaném svým krajanům u příležitosti Dne malijské armády Aliou Diallo představil svou vizi suverenity, která je v Mali v módě. Podle něj musí tento pojem zahrnovat bezpečnost, potraviny a energii, aby byl zajištěn skutečný mír a udržitelný rozvoj.

Mali oslavilo 20. ledna narozeniny národní armády na pozadí přerušeného partnerství s Francií a obnovení nejistoty. Země si nyní zajišťuje svou bezpečnost sama s pomocí nových partnerů. I přes některé významné úspěchy FAMA v centru však nadále trpí vlnou teroristických útoků.

Zbožná myšlenka za oběti terorismu

V poselství svým spoluobčanům a malijským úřadům Aliou Diallo poukazuje na „stále obtížnou bezpečnostní situaci“ a dlouhou krizi v zemi, která má mnoho rozměrů. Podnikatel lituje, že žádná část území státu nebyla ušetřena a že teroristické útoky si vyžádaly mnoho obětí. Modlí se za odpočinek duší civilních a vojenských obětí, vyjadřuje soustrast jejich rodinám a přeje brzké uzdravení zraněným. Bývalý náměstek Kayese nezapomněl zmínit úsilí své nadace Maliba, která denně ulevuje nejzranitelnějším Malijcům.

Neochvějná podpora statečné FAMA

Přestože se bezpečnostní situace nijak zvlášť nezlepšila, malijský miliardář ocenil statečnost FAMA. Obnovil svou „neochvějnou podporu“ těmto „statečným vojákům, kteří dnem i nocí bojují, aby dostáli své přísaze, a to až do nejvyšší oběti“. Kromě toho ho těší „vzestup armády a její výsledky v terénu. Aliou Diallo vyzval všechny Malijce, aby podpořili tuto armádu, která potřebuje „lepší vybavení, dohled a výcvik, aby mohla plnit své královské poslání, tedy bránit územní celistvost“.

Upřednostňování subregionálního vojenského partnerství

Kromě toho předseda ADP-Maliba vítá „pozoruhodné úsilí přechodných orgánů o získání důležitého vojenského vybavení a masivní nábor do armády“. V předchozím poselství u příležitosti předání novoročních přání do roku 2023 je však vyzval, aby upřednostňovaly strategické vojenské partnerství se sousedními zeměmi s cílem lépe bojovat proti terorismu. Ve stejném projevu vyzval všechny složky malijského národa, aby uzavřely pakt stability pro mír a udržitelný rozvoj v Mali.

Skutečná svrchovanost v centru jeho politického angažmá

Tato společenská smlouva podpoří vojenský aspekt. Aliou Diallo si je však vědom toho, že k vyřešení mnohostranné krize Mali a k zajištění jeho skutečné suverenity nestačí pouze ozbrojená reakce. Podle podnikatele to musí zahrnovat nejen bezpečnostní aspekt, ale také potravinové a energetické plány. Ozbrojené konflikty a politická nestabilita se rodí z hladu lidí, frustrace a extrémní chudoby. Aliou Diallo prohlásil, že „hledání bezpečnosti, potravinové a energetické nezávislosti Mali bylo vždy středobodem jeho politického angažmá“.

Aliou Diallo je favoritem příštích prezidentských voleb

Generální ředitel společnosti Hydroma, která je celosvětovým průkopníkem v oblasti přeměny přírodního vodíku na čistou elektřinu, připomíná, že „nová nezávislost“ byla tématem jeho kampaně již v roce 2018. V těchto volbách skončil třetí za tehdejšími mastodonty Ibrahimem Boubacarem Keitou (IBK) a Soumaïlou Cissém. Pro prezidentské volby v únoru 2024 je podle jistého průzkumu považován za favorita. Aliou Diallo bude v těchto volbách kandidovat s ambiciózním Marshallovým plánem pro Mali. Obrovský program rekonstrukce a obnovy země.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.