Accueil » Zvířata » Máte raději kočky nebo psy? Vaše preference o vás hodně vypovídají

Máte raději kočky nebo psy? Vaše preference o vás hodně vypovídají

Máte raději kočky nebo psy? Vaše preference o vás hodně vypovídají

Kočky a psi jsou nejoblíbenějšími domácími zvířaty na světě. Někteří lidé milují oba stejně. Jiní však dávají jednoznačně přednost jednomu nebo druhému. Proto se často říká, že „lidé od psů“ a „lidé od koček“ mají. velmi odlišné osobnosti. Pokud tato myšlenka zní trochu jako klišé, věda ji potvrzuje. Skutečně, pokud jste člověk se psem nebo kočkou, pravděpodobně se setkáte s řadou osobnostních rysů.

Více milovníků psů než milovníků koček

Aby zjistila, zda jsou tato klišé pravdivá, provedla výzkumná skupina z několika amerických univerzit studii se stovkami studentů. Ti měli nejprve na stupnici od 1 do 5 odpovědět, zda se označují za „pejskaře“, nebo „kočkaře“. Ti, kteří na některou z těchto otázek odpověděli 4 nebo 5, byli zařazeni do příslušných skupin. Zatímco ti, kteří odpověděli jak méně než 4, tak 4 nebo 5 – tedy ti, kteří mají psy a kočky hodně rádi – byli ze studie vyloučeni.

Máte raději kočky nebo psy? Zde je uvedeno, co o vás vypovídá váš výběr domácího mazlíčkaZdroj: Capture Instagram

Celkem 352 lidí je milovníky psů, 66 milovníky koček a 42 bylo vyloučeno. To znamená, že ze 418 účastníků konečné studie je téměř 85 % dávají přednost psům před kočkami. Volba preferovaného zvířete se ve více než 80 % případů shoduje s tím, že zvíře bylo v minulosti zvíře tohoto druhu v dětství.

Přečtěte si o
Pokud jste muž, který chce flirtovat na internetu, nezveřejňujte obrázek své kočky, tady je důvod, proč.

Rozdíly mezi milovníky psů a koček

Účastníkům závěrečné studie pak byla položena řada otázek. Ty pak byly určeny k posouzení osobnostních rysů. Ty se zaměřovaly především na sociální chování a mezilidské vztahy. Výsledky pak ukázaly určité trendy u lidí, kteří dávali přednost jednomu nebo druhému domácímu zvířeti.

Například lidé, kteří dávají přednost psům, mají otevřenější a vřelejší osobnost. Kromě toho obecně dodržují pravidla. Na druhou stranu bylo zjištěno, že lidé, kteří dávají přednost kočkám, jsou nezávislejší. Kromě toho jsou kreativnější a otevřenější. Celkově výsledky potvrzují klišé, že „psí lidé“ jsou společenštější. A „kočičí lidé“ jsou nezávislejší.

To lze vysvětlit tím, že potřeby psa zahrnují více socializace. Proto je logické, že méně společenští lidé dávají přednost domácímu zvířeti které nepotřebuje venčit. Milovníci koček také dosahovali lepších výsledků v testech logického uvažování. Skutečnost, která zřejmě potvrzuje klišé, že kočky jsou oblíbenými zvířaty „intelektuálnějších“ lidí.

Podle autorů studie, „Celkově tyto výsledky popisují „kočičí“ osobnost jako plachou, samotářskou, neosobní, vážnou a nekonformní. Ale také kreativní, sentimentální, nezávislou a samostatnou. Naproti tomu milovníci psů jsou přízemní, pragmatičtí a poslušní. Ale také vřelí, společenští, expresivní a orientovaní na skupinu.

Přečtěte si více
Muž zastřelil 2 kočky, protože ho nenechaly spát

Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit naše Kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.