Accueil » Zvířata » Měli byste svou kočku pouštět volně ven? Zde jsou vědecké poznatky

Měli byste svou kočku pouštět volně ven? Zde jsou vědecké poznatky

Měli byste svou kočku nechat volně pobíhat venku? Zde jsou vědecké poznatky

Kočky jsou nejsamostatnější domácí zvířata. Proto často opouštějí své domovy a toulají se po domech. Tento postoj vedl k tomu, že debata mezi majiteli koček. Přemýšlejí, zda by tato zvířata měla být držena zavřená v domě, nebo by se měla volně pohybovat.

Když jsou venku, domácí kočky mohou být konfrontovány s na řadu hrozeb. To platí pro jejich zdraví i pro blaho ekosystému. Kromě toho se mohou stát kořistí některých divokých zvířat.

Ve studii „Prostorové a časové překrývání domácích koček a původních městských volně žijících živočichů“ výzkumníci vysvětlil nebezpečí, kterým čelí kočky, když opouštějí svůj domov.

Proto tito univerzitní výzkumníci analyzovali 60 kamer v hlavním městě USA. Pochopení pohybových vzorců. A nebezpečí, kterým jsou kočky vystaveny.

Vědci pak zjistili, že lidé „silně ovlivňují prostorové rozmístění koček“. Kromě toho také nepřímo určují druh rizik, kterým jsou tato zvířata vystavena.

Snížení rizikových faktorů:
Vypusťte kočku z pytle a podívejte se, co říká věda.Zdroj: Capture Instagram

Když kočka opustí svůj domov, je vystavena riziku nákazy nemocemi od jiných savců; v tomto případě je hlavní hrozbou vzteklina. Vědci zjistili, že kočkovité šelmy měla 61% šanci setkání s mývalem. Tato skutečnost výrazně zvyšuje pravděpodobnost nákazy.

Tento latentní problém se vyskytuje i v jiných městech, kde na ulicích žije celá řada savců.

Podle Daniela Herrery, jednoho z hlavních autorů knihy vědecký článek, „pokud naše kočky chodí ven, vystavujeme jejich zdraví značnému riziku“. Verdikt, zda je pustit ven, nebo ne, tedy vyznívá ve prospěch toho, aby zůstaly uvnitř.

Herrera ve svém výzkumu dodává, že panuje mylná představa, že tato zvířata kontrolují populaci hlodavců před. „mimo jejich životní prostředí“. Znepokojivým jevem je však likvidace původních populací, které jsou pro ekosystém prospěšné.

Z těchto důvodů byla také odmítnuta myšlenka, že kočky jsou jen dalším klíčovým predátorem prostředí. Obvykle je to člověk, kdo tyto živočichy v ekosystémech vytlačuje, a ne jejich příchod. „Obvykle je to člověk, kdo tyto živočichy do ekosystémů přesouvá, a ne jejich „přirozený“ příchod.

Uspokojení instinktu prozkoumávání:
Vypusťte kočku z pytle a podívejte se, co říká věda.Zdroj: Capture Instagram

Kočky jsou stejně zvědavé jako psi. Jejich vnímání světa je založeno na činnostech, při kterých používají svých pět smyslů. Proto často škrábou po nejrůznějších površích nebo si značí své teritorium pachem.

Zkoumání jejich prostředí je součástí jejich přirozenosti. Proto často opouštějí své domovy. Nadace Affinity Foundation ve svém článku „Potřebuje kočka přístup ven? vysvětluje, že tuto zvědavost lze ovládat chůzí na vodítku nebo úpravou místnosti tak, aby ji stimulovala.

Pokud jde o první bod, je třeba vzít v úvahu postoj kočky během venčení. V některých případech to může být pro zvíře spíše stresující než příjemné.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.