Accueil » Zvířata » Mohou být kočky lechtivé? Zde je odpověď

Mohou být kočky lechtivé? Zde je odpověď

Jsou kočky lechtivé? Pokud nás tento pocit rozesměje, jak je to s kočkami? Jak vysvětlíme v tomto článku, u koček se skutečně vyskytuje. Ale jinak, za určitých podmínek a na určitých místech jejich anatomie.

Opět nám jejich řeč těla pomůže rozeznat, zda se jim lechtání líbí, nebo ne. Měli byste například pozorovat, zda natahují tělo, sklápějí uši a vrtí ocasem nebo hlavou. Nebo naopak, jestli se škrábou nebo se vás snaží kousnout.

Jsou kočky lechtivé nebo ne?

Jak jsme již zmínili, kočky jsou proto lechtivé. Než se však podíváme na to, proč tomu tak je, stojí za to vysvětlit, co je to lechtání a o jaké druhy lechtání se jedná. Lechtání, alespoň na nejslabší úrovni, je u savců běžným pocitem. Souvisí totiž se smyslem pro dotek a bolest. Fyzický kontakt stimuluje nervová vlákna, v nichž sídlí neurotransmitery. Existují tedy dvě úrovně intenzity, nebo dva typy lechtání:

Přečíst
Video: Video: Koza s plenou si užívá na pláži, uživatelé internetu k popukání

Lechtání je způsobeno třením nebo lehkým kontaktem s kůží. Například předání pírka. Předpokládá se, že nás má varovat před přítomností hmyzu.

Gargalea, na druhou stranu přesahuje tření a spočívá v tlaku na tělo. Výsledkem je obvykle smích, více či méně energický. Také jeho účelem je chránit zranitelné oblasti. Je tedy specifický pro lidi a primáty, nikoli pro kočky.
Jsou kočky lechtivé?Zdroj: Capture Instagram

Kočky jsou lechtivé, ale na první úrovni nebo knismesis. Vždy berte v úvahu řeč jejich těla a chutě, musíte zvolit správný okamžik. A zejména se vyhněte tlapkám, ocasu a břichu, které jsou obecně považovány za oblasti, které raději drží stranou od fyzického kontaktu. Jedná se totiž o oblasti s mnoha nervovými zakončeními a životně důležitými orgány, které je třeba chránit.

Zkoušeli jste někdy hladit kočky po břiše? Poškrábali vás na oplátku? Nyní víte, že je to pro ně zranitelná oblast.

Čtěte dále
Jak najít ztracenou kočku v 7 krocích

Jsou kočky lechtivé?Zdroj: Capture Instagram
Kde jsou kočky lechtivé

Pokud vás zajímá, kde jsou kočky lechtivé, máte na mysli pachové žlázy. Jinými slovy žlázy, které uvolňují feromony tvořící pachovou stopu každé kočky. Značkováním dávají ostatním kočkám najevo, že jim dané území patří. Feromony jim umožňují, aby se navzájem rozpoznaly. Proto vám propůjčují svůj pach, aby vás identifikovaly jako člena svého společenství. Proto si můžete všimnout, že se o vás kočka otírá obličejem.

Etologové se tedy shodují, že brada, resp.tváře (za vousy) a spodní část ocasu jsou hlavními oblastmi, kde jsou kočky lechtivé. Je to dáno umístěním těchto pachových žláz. U některých koček se může přidat i zadní část uší a karpální polštářky. Je třeba interakcí zjistit, které oblasti má vaše kočka nejraději.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.