Accueil » Zvířata » Mohou naši domácí mazlíčci užívat lidské léky?

Mohou naši domácí mazlíčci užívat lidské léky?

Podání některého z našich léků může být velmi nebezpečné. Ve skutečnosti by mohl být ohrožen život zvířete, protože lidské léky nejsou určeny pro zvířata.

Toto je varování skupiny veterinárních nemocnic Anicura. Odborníci poukazují na to, že drogy pro lidské použití, jako jsou tablety, sirupy, hormonální spreje, kortizolové masti nebo analgetika, mohou mít významný dopad na zdraví a vývoj domácích zvířat.

„Je důležité připomínat pečovatelům, jaký vliv mají na zdraví svého domácího mazlíčka. Léčba vašeho domácího mazlíčka také znamená, že si musíte být vědomi účinků, které produkty (včetně léků) které používáte pro sebe, mohou ovlivnit vaše zdraví,“ vysvětluje José Gómez, lékař. A jaká rizika mohou tyto léky představovat?

Účinky humánních léčiv na naše domácí mazlíčky

To závisí na typu požité drogy. Odborníci například upozorňují, že lék běžně používaný u lidí, jako je ibuprofen, může být pro domácí zvířata smrtelný. V případě požití by mělo být zvracení vyvoláno na veterinárním pracovišti.

Mohou naši domácí mazlíčci užívat lidské léky?Zdroj: Capture Instagram

Dalšími nežádoucími účinky těchto léků u domácích zvířat jsou významné poškození zažívacího traktu, ledvin, jater a/nebo krve. A někdy jsou nevratné.

Metabolismus metabolismus našich domácích mazlíčků se liší od našeho. To znamená, že tolerance nebo eliminační časy léků jsou velmi rozdílné. Proto může být samoléčba nebo náhodné požití smrtelné. Proto je třeba při manipulaci s léčivými přípravky určenými pro lidi dbát zvýšené opatrnosti a vždy je uchovávat mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Kontakt může být také nebezpečný

Odborníci totiž upozorňují, že požití drogy může vést ke zdravotním rizikům pro zvířata. Dlouhodobý kontakt však může způsobit i zdravotní problémy.

Dokonalým příkladem je případ masti na bázi kortizolu. Byl podán ošetřovatelem na kůži psa, což způsobilo. Cushingův syndrom. Způsobuje alopecii, žízeň, močení, hlad a nafouklé břicho.

Mohou naši domácí mazlíčci užívat lidské léky?Zdroj: Capture Instagram

Dalším konkrétním příkladem toxicity pro domácí zvířata je estrogenových sprejů. Lék často používaný k léčbě příznaků menopauzy. Dlouhodobá expozice této látce může způsobit hyperestrogenismus. To může u některých zvířat vést k anémii a smrti.

„Je třeba dbát na to, aby se domácí zvířata nedostala do kontaktu s domácími zvířaty. humánní léčivé přípravky. V naprosté většině případů se jedná o situace, kterým se pečovatelé mohou vyhnout, pokud jsou ostražití. Je proto důležité, aby si tato rizika uvědomovali,“ dodává José Gómez.

Pokud máte pochybnosti, poraďte se s veterinářem. A v případě náhodného požití je nezbytné odvézt zvíře do nemocnice s pohotovostní službou.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.