Accueil » Zvířata » O čem podle vědců sní váš pes?

O čem podle vědců sní váš pes?

Opravdu se psům zdají sny? O svých vlastních snech už toho víme hodně: slouží k upevňování vzpomínek a posilování nervových spojení. Kromě toho, že jsou zdrojem inspirace pro umělce a předmětem studia pro filozofy a vědce.

Ale co zvířata, sní také? Odpověď zní ano. Studie zveřejněné v časopise Neuron ukazují, že krysy sní tím, že si opakují události dne. Na druhé straně David Peña-Guzmán, autor knihy Když zvířata sní, analyzuje na základě vědy a filozofie, jak mnoho zvířat provádí „simulace reality“. během spánku.

Nejvíce studií však bylo věnováno snům psů. Tyto studie ukazují, že kromě toho, že mají spánkové fáze velmi podobné těm lidským, mají také schopnost snít.

Přečtěte si více
Mohou být kočky lechtivé? Zde je odpověď

Opravdu můj pes sní?

Možná by si mnozí z nás na základě pozorování svého psa představovali, že pokud kňučí, štěká nebo vrtí. ocas, tlapky Důvodem, proč se zvíře ve spánku nehýbe, je to, že sní. Pravdou však je, že vědecké důkazy pro tuto hypotézu nejsou nové.

Jeden z předních světových odborníků na psychologii zvířat Stanley Coren poznamenal, že „skutečnost, že psi nesní, by nás překvapila více než zjištění, že sní.
Zde jsou věci, o kterých se podle vědy zdá vašemu psovi.Zdroj: Capture Instagram

On a další odborníci již prokázali, že psí mozek se v oblasti spánku příliš neliší od lidského. Ve skutečnosti má podobnou strukturu mozkových vln.

Encefalogramy potvrdily následující skutečnost. Psi skutečně procházejí stejnými fázemi aktivity jako psi. lidský spánek. Ale s některými nuancemi, které je odlišují.

Chcete-li si přečíst
Video: Koza s plenkou si užívá na pláži, uživatelé internetu k popukání

Jaké jsou fáze spánku mého psa?

Především spánek s pomalými vlnami. Jedná se o fázi lehkého spánku, během níž dochází k uvolnění srdce a dalších orgánů. Jsou však instinktivně pozorné na vnější podněty, zejména u psů.

Poté přichází fáze hlubokého spánku, známá spíše jako spánek REM. V této fázi se utváří svět snů a zkratka znamená Rapid Eyes Movement (rychlé pohyby očí).

Tato fáze se tak jmenuje proto, že Pokud bychom zvedli víčka našeho psa, když spí, viděli bychom rychlé pohyby očí. Ty dokazují, že mozek stále zvyšuje svou aktivitu. A to i přesto, že se nachází ve stavu hluboké relaxace, v němž se „vypíná“ vůči jakýmkoli vnějším podnětům a který je známý jako spánek REM.

Mělčí spánek

Studie také prokázaly, že psi mají zvířecí instinkt spát méně hluboko než my.

Přečtěte si více
Zde je uvedena průměrná délka života vašeho psa v závislosti na jeho plemeni

Ve skutečnosti zdědili bdělý stav vlků a kojotů. Zvířata, která Marc Bekoff, profesor ekologie a biologiestrávil hodiny jejich studiem, zatímco spali.

Lze říci, že divocí příbuzní našich psů se během spánku chovají stejně jako naši psi. Tento mělký spánek znamená, že pouze 10 % dne našeho psa tvoří spánek REM.

Proto mají méně času na snění a potřebují se vyspat. více spánku než my. To proto, že spí po částech. Pět až dvacet minut v kuse. Pak zůstávají vzhůru dalších pět minut a tak dále.

„Ostatní 44-48% času stráví v bdělém stavu, 19-21% při ospalosti. A 22-23% ve spánku s pomalými vlnami. Jinými slovy, 50 % bdění a 50 % spánku, ať už je více či méně hluboký,“ vysvětluje etoložka Rosana Álvarez Bueno.

Přečtěte si více
Zde je vše, co vaše kočka potřebuje ke štěstí

Křeče a jiné pohyby psa během spánku by nás neměly znepokojovat. Etolog a trenér psů Jungla Luque vysvětluje: „Přestože mozek bezpečně omezuje pohyblivost těla, není toto odpojení vždy úplné. Z tohoto důvodu, některé pohyby nebo stavy, v nichž se pes během snu nachází, se projevují fyzicky“.

Zde jsou věci, o kterých se vašemu psovi podle vědy zdá.Zdroj: Capture Instagram
Ale o čem sní můj pes?

Studie zveřejněná v časopise Scientific Reports ukazuje, že psi jsou pravděpodobně používají spánek k ukotvení vzpomínek. Ale také k ukotvení učení, které si vytvořili, když jsou vzhůru.

To vysvětluje, proč štěňata spí déle a hlouběji než dospělí. Je to proto, že mají svět, který mohou objevovat a instalovat do svého mozku prostřednictvím snů. Učí se z svých každodenních zkušeností. Například procházky, hraní s míčem, který tak milují, nebo ten lahodný pamlsek.

A mají noční můry?

Všichni bychom rádi ušetřili svého domácího mazlíčka tohoto zlého snu. Pravdou však je, že jeho sny mohou být pozitivní i negativní. Pokud tedy váš pes dělá ve spánku prudké pohyby, pláče, vrčí, znamená to, že jeho spánek není tím nejpříjemnějším v jeho životě.

Přečtěte si více
Tohle je důvod, proč s vámi váš pes vždy chodí na záchod

Přesto mnoho odborníků tvrdí, že tento vesmír je obzvláště neznámý. Takže se nikdy nedozvíme s s jistotou, o čem psi sní.

A konečně, tyto studie ukazují, že „spánek je opravdu silnou připomínkou toho, jak jsme podcenili zvířata. Zvířecí mysl je stále neprobádaným územím, o kterém toho víme poměrně málo.

Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit náš web. Kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.