Většinou je vrnící kočka šťastná. Ale ne vždy tomu tak je. Kromě toho, že vyjadřují náklonnost a štěstí, mohou také vrnět, když jsou vystrašené, úzkostné nebo je něco bolí.
Tato zvířata jsou tajemná stvořeníale rozluštit mručení je docela snadné. Nejlepší vodítko? Kontext. Pozorováním prostředí, řeči těla a chování vašeho mazlíčka lze poměrně snadno určit význam různých kočičích zvuků.
9 důvodů a situací, proč kočky vrní
Proč kočky vrní? Existuje mnoho vysvětleníProto jsme sestavili devět nejčastějších vysvětlení. Naštěstí k překladu mručení stačí pozorovat, jak a kde se vyskytuje. Například klidné kotě v uvolněné poloze při podřimování pravděpodobně vrní, protože je šťastné. Na druhou stranu mručení spojené s s nervózním chovánímTo je něco jiného, stejně jako vrtění ocasem nebo funění.
Vedeni odborníky a současným výzkumem jsme objevili několik běžných (a docela pozoruhodných) důvodů, proč vaše kočka vrní.
Kočky mručí, aby se spojily
Mrouskání začíná již v raném věku. Během kojení matka a koťata vrní, aby se sblížila (jak roztomilé!). Mrouskáním také vyjadřují lásku ke svým lidským společníkům. Nezřídka se vrnění spustí, když se kočka mazlí nebo hladí po měkkém povrchu, zejména pokud se jedná o oblíbeného člověka.
Kočky vrní, abyste je našli
Protože se narodily slepé a hluché, koťata potřebují jiný způsob, jak najít svou matku. Když je čas dojení, řídí se koťata vibracemi matčina mručení. Koťátko také vrní hlasitěji, aby ho matka mohla snáze najít.
Kočky vrní, protože trpí
To může znít divněale bolest a vrnění často existují současně. Kočky vrní, když rodí i když umírají. Veterinářka Dr. Sabrina Kongová vysvětluje proč.
„Podle výzkumu, může mrouskání pomoci kočce cítit se lépe, když prochází bolestivými situacemi, protože uvolňuje endorfiny,“ vysvětluje. Tyto chemické látky navozující dobrý pocit kočce ulevují a pomáhají jí vyrovnat se s nepohodou.
Dr. Kong dodává, že bylo prokázáno, že nízká frekvence mručení vaší kočky (obvykle mezi 25 a 150 Hz) snižuje hladinu stresu, snižuje krevní tlak a zmírňuje dušnost u koček.
Kočky vrní, když se hladí nebo lechtají
Nic se nevyrovná nádhernému mručení kočky. na klíně svého pána. Tento typ vrnění je jasným znamením, že si vaše kočka užívá masáž zdarma – a samozřejmě i vaši společnost. Jinými slovy říká: „Líbí se mi, co děláš, a byl bych rád, kdybys v tom pokračoval.
Kočky mručí, aby se uklidnily
Už jste někdy viděli, že vaše kočka u veterináře vrní? Pokud vás toto podivné chování zmátlo, máme pro vás vysvětlení (a bohužel to neznamená, že se vaší kočce u veterináře líbí). Mrouskání je totiž sebeuklidňující mechanismus, který uvolňuje nervy a pomáhá překonávat úzkost. Pokud vidíte svou kočku vrnět ve stresové situaci, pravděpodobně se snaží zůstat v klidu.
Kočky vrní, protože mají hlad
Kočka, která něco chce, obvykle neváhá. dát vám to najevo, zejména pokud se jedná o jídlo. Proto když kočka dostane hlad, může hlasitě vrnět (a cvrlikat, mňoukat, olizovat vás, třít se o vaše nohy atd.), aby upoutala vaši pozornost.
Kočky vrní, když jsou v říji
Když se snaží přilákat partnera, vydávají nejrůznější zvuky. Známé je mňoukání, ale také tiché vrnění, když jsou připraveni najít si partnera. To se často shoduje s přehnaně láskyplným chováním.
Jak kočky vrní?
Co je to vrnění a jak kočka vydává tento kouzelný zvuk?
Na rozdíl od jiných kočičích nebo lidských vokálů, se vrnění ozývá při nádechu a výdechu těchto zvířat. Při nádechu a výdechu svaly v hrtanu roztahují a stahují oblast kolem hlasivek (glottis). Tím dochází k vibracím vzduchu nad svaly hrtanu, což má za následek jedinečné vibrace, které známe jako mručení.
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii Zvířata.