Accueil » Zvířata » Proč kočky vždy přistávají na nohou? Zde je vysvětlení

Proč kočky vždy přistávají na nohou? Zde je vysvětlení

Schopnost koček přistát na nohou závisí na tzv. vzpřimovacím reflexu. Tento reflex se u koťat začíná rozvíjet od třetího nebo čtvrtého týdne života a zdokonaluje se do šestého nebo sedmého týdne života. Díky tomuto reflexu kočky, které spadnou do prázdna, provádějí otáčivý pohyb tělem. Díky tomu mohou skončit s tlapkami směřujícími dolů, i když spadly dozadu.

Od počátku 19. století, lidé přemýšleli, jak se kočkám vždy podaří přistát na nohou. V roce 1894 bylo zjištěno, že kočky mají vrozený vzpřímovací reflex, který se začíná vyvíjet již v mládí, ve věku 3 až 4 týdnů. V době, kdy je koťatům 6 až 9 týdnů, se jejich schopnost přistát zdokonaluje.

Jak to dělají?

Stejně jako lidé mají kočky vestibulární systém uvnitř uší. který se stará o jejich rovnováhu. Kočky jsou však mnohem pohyblivější než my. Jejich páteř je totiž ohebná a klíční kosti nejsou připevněny k jiným kostem. Proto se mohou ohýbat, kroutit a nakonec se vrátit do normální polohy. Kromě toho mají velmi silné a svalnaté nohy, které při dopadu na zem fungují jako tlumiče nárazů.

Proč kočky vždy přistávají na nohou?Zdroj: Capture Instagram
Přistávají kočky vždy na tlapkách?

Ne, kočky nepřistávají vždy na nohou. Aby se dospělá kočka dokázala postavit a dopadnout na nohy, musí spadnout z výšky alespoň 90 cm. To vysvětluje, proč jste pravděpodobně viděli, jak vaše spící kočka spadla z pohovky a přistála na boku nebo na zádech. Kočky, které padají z extrémních výšek, také nepřistávají na nohy, ale to má dobrý důvod. A konečně existuje jedno specifické plemeno koček, které má tendenci nepřistávat na nohy: Ragdoll.

Tyto mimořádně učenlivé kočky dostaly své jméno podle jména Ragdoll. podle toho, že když je máte v náručí, mají tendenci uvolnit celé tělo jako panenka. Někteří ragdollové jsou tak klidní, že když upadnou, tak se postaví. Nepoužívají však nohy, aby pád přerušily. Kvůli tomuto zvláštnímu chování si lidé mysleli, že ragdollové necítí bolest. Je však zřejmé, že bolest cítí, stejně jako každá jiná kočka. Proto zabezpečte okna a balkony, abyste zabránili pádu zvědavé kočky a jejímu zranění.

Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit naši stránku Kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.