Accueil » Zvířata » Proč má váš pes na jazyku černou skvrnu? Odpovídá veterinář

Proč má váš pes na jazyku černou skvrnu? Odpovídá veterinář

Proč má váš pes na jazyku černou skvrnu? Odpovídá veterinář

Když váš pes otevře tlamu, všimli jste si někdy černou skvrnu na jazyku ? Možná je tam odjakživa, nebo se tam objevila přes noc. Ale pravděpodobně vás zajímá, co ji způsobilo. A zda byste si měli dělat starosti.

Takže, měli byste se obávat černá skvrna na jazyku vašeho psa ? Odpovídá veterinář.

Co znamená černá skvrna na jazyku psa?

Máme pro vás dobrou zprávu. Pokud jste si někdy všimli jedné nebo více černých skvrn na jazyku vašeho psa, téměř nikdy není důvod k obavám. “ Černé skvrny na jazyku psa Většinou se jedná pouze o pigmentaci, která je zcela neškodná,“ říká Brian Evans, lékařský ředitel.

Přečtěte si více
Proč psi pronásledují kočky a jak tomu zabránit?

Vaše Pes se může narodit s jednou nebo více černými skvrnami na jazyku. Nebo se mohou objevit v dospělosti. Ať už se jedná o malou skvrnu, nebo větší, která pokrývá většinu jeho jazyka. Nebo dokonce několik černých skvrn na jazyku a kolem úst, příčina je téměř vždy stejná: pigmentace.

Má váš pes na jazyku černé skvrny?Zdroj: Capture Instagram

Představte si ji jako obdobu špatně umístěného mateřského znaménka nebo pihy a součást jejího jedinečného genetického „otisku prstu“.

Proč mají někteří psi černé skvrny?

Pokud existuje evoluční hádanka, proč mají někteří psi na jazyku černé skvrny, zůstává nevyřešena. „Tyto černé skvrny nemají žádnou známou funkci,“ říká veterinář Brian Evans. „Zdá se, že jde o náhodné nahromadění pigmentu v jazyku. určité oblasti jazyka“ .

Některé genetické znaky psů (například dlouhé nosy) jsou pozůstatkem staletí trvajícího selektivního šlechtění. Jiné mají evoluční kořeny. Naproti tomu černé nebo černě zbarvené jazyky nepředstavují pro psa žádnou zjevnou výhodu ani nevýhodu. Nemají ani vliv na smysl pro chuť psa.

Přečtěte si více
Proč byste měli svého psa venčit alespoň třikrát denně

Existuje však genetická složka. Pokud má jeden nebo oba rodiče psa skvrny na jazyku, je pravděpodobné, že je budou mít i jejich potomci. I když to není zaručeno. A na rozdíl od některých genetických variant u psů, jako jsou modré oči, neexistuje žádné riziko pro budoucí vrhy. pokud se dva psi s jazykovými skvrnami rozmnoží.

Která plemena psů mají na jazyku černé skvrny?

Podle doktora Evanse nemá žádné plemeno psů ve svém plemenném standardu skvrnitý jazyk. Nejbližší výjimkou je čau-čau. Ve své čisté podobě má totiž vždy obyčejný pigmentovaný jazyk. Obvykle se jedná o variantu černé, šedé, modré nebo fialové barvy.

Ačkoli se čau-čau rodí s růžovým jazykem, ve skutečnosti se vyvíjí pevný tmavý jazyk jak rostou.

Modročerný jazyk je také standardem plemene čínský šarpeje. Existuje mylná představa, že jakýkoli jiný pes s černými skvrnami na jazyku sdílí část DNA s čau-čau. Nebo že se nejedná o čistokrevného psa. To nemusí být nutně pravda. Černé skvrny na jazyku se mohou vyskytovat u jakéhokoli plemene. Častěji se však vyskytují asi u třiceti plemen. Patří mezi ně labradoři, němečtí ovčáci a dobrmani, a také různí honiči.

Přečtěte si více
Proto se psi schovávají, když mají zemřít

Tento jev však není Tento jev se neomezuje pouze na velká plemena psů.. Tyto černé skvrny se totiž často objevují i u malých psů, jako jsou mopslíci, pomerani a bišonci.

Jak poznáte, že je skvrna abnormální?

Pokud jsou černé skvrny na se na jazyku vašeho psa vyskytovaly vždy.Není třeba se obávat. Stejně jako u lidských mateřských znamének je však důležité všímat si jakýchkoli změn charakteristik skvrn.

„Skvrny na jazyku jsou obvykle neškodné,“ vysvětluje doktor Evans. Ale „pokud jsou vyvýšené nebo mají jinou strukturu než zbytek jazyka… může to být znamení, že se děje něco jiného. Proto je třeba navštívit veterináře.

Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele. Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit naši stránku Kategorie Zvířata.

Chcete-li si přečíst
Co jsou dingo a proč jsou přírodní biologickou laboratoří?

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.