Accueil » Zvířata » Proč nás kočky masírují tlapkami? Odpověď odborníků

Proč nás kočky masírují tlapkami? Odpověď odborníků

Pokud žijete s kočkou, možná znáte tuto scénu: chystáte se usadit na gauč a přichází váš kočičí přítel! Najednou ucítíte mírný tlak v žaludku. A pak ještě jeden. To naše kočka strká přední tlapky dovnitř. rytmicky proti našemu břichu. Opravdu je čas na kočičí masáž!

A kočky nemasírují jen naše břicha nebo jiné části těla. Toto kočičí chování podobné hnětení totiž někdy pozorujeme, když se chystají k rannímu spánku na posteli. A důvod je stejně kočičí jako ony!

Kočky hnětoucí, šťastné a uvolněné kočky

Ačkoli nás to může překvapit, tato rytmická kočičí masáž může trvat několik minut. Ve skutečnosti se jedná o přirozené a instinktivní chování našich domácích mazlíčků. Odborníci na kočičí chování ji nazývají kočičí hnětení. hnětení koček. Je to proto, že naši kočičí přátelé rytmicky tlačí předními tlapkami na naše tělo nebo na polštář. Obecně na jakýkoli měkký nebo načechraný povrch.

A dělají to, jako by hnětli nebo pekli lahodné sušenky nebo bochník chleba! Některé kočky také při hnětení mručí. A některé dokonce trochu slintají. Ale není pochyb o tom, že všechna tato chování jsou známkou uvolnění, pohody a klidu. čiré štěstí pro kočky!

Miluji tě

Kromě toho je to krásné hnětení nebo masáž koček je infantilní kočičí chování. Lze ho pozorovat u vrhů koťat, která ještě žijí se svými matkami. Tento rytmický pohyb předními tlapkami totiž praktikují kojící koťata, když sají.

Ale to není všechno. Ve skutečnosti je tato rozkošná masáž také způsobem, jak spolu kočky komunikují. Jejich polštářky tlapek mají žlázy, které uvolňují „chemické zprávy“, odborně nazývané feromony, které koťata a dospělé kočky ukládají na předměty nebo těla, když je třou.

Proč nás kočky masírují tlapkami? Odpověď odborníkůZdroj: Capture Instagram

Tedy na matkách jako koťata, nebo na nás či jiných měkkých, houbovitých předmětech jako dospělí, jako např. potvrzuje studie z roku 2018. A zatímco my lidé možná nejsme schopni tyto specifické chemické zprávy pro kočky cítit, naši kočičí přátelé je mohou číst a používat je ke vzájemné komunikaci.

A to není všechno Koťata hnětou matku, aby podpořila nebo stimulovala produkci mléka, jedí a cítí se šťastná s plným kočičím bříškem. Stejně tak masáž nebo hnětení které mnohé z našich dospělých koček praktikují a cvičí na nás, svých oblíbených pánech!

Pokud vás vaše kočka miluje, miluje vás!

Některé kočky přestanou hníst, když se stanou dospělými. A na tom není nic špatného. Jiné si však zachovávají po celý život kočičí chování, které jim pomohlo přežít jako kotě. Jednoduše proto, že hnětení je instinktivní, příjemné chování, které kočky baví.

A když to dělají, je to dobré znamení. Když totiž studujeme chování našich domácích koček, abychom jim lépe porozuměli a pomohli jim žít šťastně, zjistíme, že dospělé kočky (a dokonce i koťata) se hnětou, když jsou šťastné a uvolněné – stejné pocity měly, když byly s matkou!

Proč nás kočky masírují tlapkami? Odpověď odborníkůZdroj: Capture Instagram

Také když nás kočky masírují plyšovými předměty nebo hnětou, uvolňují oxytocin. To je molekula známá jako hormon „dobré nálady“. A při této hypnotické masáži se také hodně mručí.

Víme, že mručení je kočičí vokalizace. Podobně jako šepot také podporuje uvolňování tohoto oxytocinu. Jinými slovy: větší uvolnění a více štěstí pro kočky! Takže když nás naše kočky hnětou, tak trochu si obnovují celý ten pocit, který měly, když byly se svou matkou. Když hnětou polštáře, naši postel a dokonce i naše břicho, snaží se naše kočky uvolnit a cítí se s námi velmi, velmi šťastné!

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii. Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.