Accueil » Zvířata » Proč oči psů a koček ve tmě svítí? Odpověď odborníků

Proč oči psů a koček ve tmě svítí? Odpověď odborníků

Proč oči psů a koček ve tmě svítí? Odpověď odborníků

Možná se procházíte v noci a uvidíte, jak oči vašeho psa ve tmě září. To je běžný jev u všech psů a koček. Není tedy třeba se znepokojovat. V tomto článku se dozvíte, proč oči psů ve tmě svítí.

Enrique Sebastián Alcántara, profesionální trenér psů, podává vysvětlení. Podle něj „psi, stejně jako kočky a další zvířata, mají mezi sítnicí a zrakovým nervem membránu, která odráží světlo“.

Ukázalo se, že jejich oči mají reflexní povrch zvaný Tapetum lucidum. Umožňuje jim lépe vidět při slabém osvětlení.

Proč oči psů a koček ve tmě svítí?

Tento povrch, který leží mezi sítnicí a zrakovým nervem, umožňuje čípkovým fotoreceptorům přijímat více světla a zlepšuje noční vidění. Velmi užitečná funkce. Takto totiž mohou v noci sledovat své okolí.

Proč oči psů a koček ve tmě svítí? Odpověď odborníkůZdroj: Capture Instagram

Další zajímavou skutečností je koncentrace riboflavinu a zinku v buňkách. Tapetum lucidum určuje barvu odrazu, který vidíte v očích vašeho psa nebo kočky: modrou, žlutou, načervenalou nebo nazelenalou.

Tapetum lucidum se vyskytuje u masožravých zvířat, která loví v noci, ale ne u lidí.

Kočky však vidí ve tmě díky dalším faktorům. Pomocí čichu nebo fousků určují vzdálenost okolních živlů a vyhýbají se nárazům do nich.

Proč oči psů a koček ve tmě svítí? Odpověď odborníkůZdroj: Capture Instagram

Kočky mají vynikající zraki v noci. A za jejich sítnicemi se skrývá tajemství což zvyšuje účinnost jejich vidění přibližně o 40 % ve tmě.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.