Accueil » Zvířata » Proto kočky hodně spí

Proto kočky hodně spí

Nezáleží na tom, jestli si zrovna zdřímnul, kočka za vámi přijde na gauč, lehne si na vás a vrní, dokud znovu neusne. A pokud ho nebudete budit, může spát celý den.

Navzdory tomu, že se jedná o savčí organismus a že jeho homeostáza Přestože je kočka domácí savcem a její homeostáza spánku je podobná homeostáze jiných zvířat, kočka domácí otevřeně projevuje své kočičí dědictví. A stejně jako všechny kočkovité šelmy i kočka hodně spí, aby se o sebe postarala, zregenerovala a byla skvělým lovcem…

Spánkový cyklus kočky: kolik hodin spí?

Etoložka Carly O’Malleyová uvádí, že dospělé kočky ve věku od dvou měsíců do 11 let spí v průměru 15 hodin denně, zatímco koťata mladší osmi týdnů mohou spát celý den. Kočky starší 11 let mají také tendenci více spát – přibližně 20 hodin denně.

Ale kočky nemají tendenci spát Kočky však nemají tendenci spát tolik hodin v kuse, protože mají polyfázický spánkový režim, tj. spí několikrát denně, nikoliv dlouhodobě jako my, lidék tomu mají tendenci. V tomto smyslu je doba spánku u koček obecně delší. od 50 do 113 minut.

Proto kočky hodně spíZdroj: Capture Instagram

Na druhou stranu kočky mají, stejně jako my mají cirkadiánní rytmus, který zahrnuje tělesné, duševní a behaviorální změny, jež se řídí 24hodinovým cyklem a reagují především na změny světla a tmy.

U lidí však, spánkový cyklus je denníLidé jsou během dne častěji vzhůru. Kočky jsou naopak krepuskulární a mají dvě vrcholné fáze aktivity, jednu brzy před svítáním a druhou za soumraku, krátce před západem slunce. Proč dochází k těmto vrcholům aktivity? Jednoduše loví, zejména denní ptáky a noční hlodavce.

Dalo by se říci, že (domácí) kočky tolik spí, protože musí… a protože si to mohou dovolit. V každém případě však kočky prokazují své nezaměnitelné kočičí dědictví i ve svých spánkových návycích: ačkoli se mohou zdát roztomilé, zůstávají vrozenými a smrtícími lovci.

Proč kočky hodně spíZdroj: Capture Instagram
Homeostáza koček

Studie provedená Farmakologickým ústavem Curyšské univerzity.ve Švýcarsku zkoumali spánek koček domácích a vliv spánkové deprivace analýzou elektrické aktivity osmi dospělých koček chovaných v izolaci pod vlivem 14 hodin světla a 10 hodin tmy, která brání spánku po dobu 14 hodin.

Závěr studie je následující, navzdory malému cirkadiánnímu rozdílu v režimu spánku a bdění pozorovanému u koček je homeostáza spánku podobná homeostáze pozorované u jiných druhů savců.

To znamená, že kočky spát tolik hodin, kolik jim imunitní systém doporučí, aby udržel dobré fungování organismu, dosáhl rovnováhy vnitřního prostředí svého organismu a co nejvíce se přizpůsobil změnám prostředí, vždy se stejným cílem: přežít.

Co dělat, když vaše kočka příliš spí?

Nyní víme, že kočky „hodně spát“ protože jsou to kočkovité šelmy a jejich povaha to vyžaduje. Ale co když vaše kočka stále spí příliš dlouho na to, co skutečně potřebuje? Pro začátek je vhodné si s kočkou hrát a pomáhat ji trénovat.

S přibývajícím věkem se stávají línějšími, ztratí své instinkty a přestanou zkoušet své dravčí schopnosti. Spí z nudy, méně z odpočinku, což může vést k fyzickým problémům, například k nadváze. Pokud si tedy všimnete, že si nehraje tolik jako dřív, dejte mu více času.

V neposlední řadě nevylučujte zdravotní problémy, například onemocnění ledvin, velmi nebezpečný stav, který postihuje mnoho koček: kočky s ledvinovými problémy více pijí, méně jedí a mají tendenci více spát. Proto buďte opatrní. Proto pokud si všimnete výrazné změny ve spánkovém režimu vaší kočky, která spí více než obvykle, poraďte se s veterinářem, abyste vyloučili jakékoli relevantní problémy.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.