Jen málo věcí dokáže vyprodukovat strach starý jako vytí hluboko v lese. Vlci používají vytí k tomu, aby komunikovat mezi sebou na velké vzdálenosti, aby označili hranice svého teritoria a určili polohu ostatních vlků, kteří ve většině případů reagují vytím. Používají je také domácí psi. Ale někteří plemena jsou náchylnější než jiné. Sáňkoví psi, napříkladčasto vyjí, a to i při zvucích, které nejsou důležitost. Jiní, například francouzský buldoček, to však nikdy neudělají, i když jsou toho schopni.
Vědci z katedry etologie Univerzity Eötvöse Loránda (Maďarsko) zjistili příčinu těchto rozdílů. Zjistili, že vytí je reakcí na genetickou blízkost vlků. Zajímavé je, že je vydávají zvířata starší než tři roky. 5 letBylo zjištěno, že souvisejí se stresem zvířete a mohou znamenat něco jako „bojím se, drž se dál“.
Zdroj: Capture Instagram
Experiment provedený na 68 psech:
V experimentu, o němž informoval časopis Biology Communications, vystavili vědci 68 plemenných psů nahrávkám vytí.
„Podle našich výsledků jsou plemena, která jsou geneticky příbuznější vlkům (tzv. stará plemena, jako je samojed, husky nebo aljašský malamut), častěji reagují na nahrávky vlčího vytí vlastním vytím. Naproti tomu plemena vzdáleněji příbuzná vlkům („moderní plemena“) reagují spíše štěkotem než vytím.
Zdroj: Capture Instagram
„Zdá se, že ačkoli křik je tam v repertoáru většiny plemen, psi ztratili jejich funkčnost v důsledku měnícího se sociálního prostředí, takže je moderní plemena ve vhodných situacích nepoužívají.
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.