Accueil » Zvířata » Psychologické těhotenství u fen: co to je?

Psychologické těhotenství u fen: co to je?

Psychologická březost u fen je stav, kdy zvíře vykazuje známky a příznaky skutečné březosti, aniž by fena byla březí, a to po silné hormonální nerovnováze na konci jedné z jejích říjí. Jaký je důvod? K tomu dochází, když mají feny špatnou nebo nesprávnou hladinu hormonů.

Co je psychologické těhotenství a jak k němu dochází?

Psychologické těhotenství je porucha hormonálnípsychologické, a proto fyzickýk níž dochází v důsledku přítomnosti vyvíjejících se žlutých tělísek ve vaječnících po říji.

U fen, které nejsou březí, neexistuje mechanismus pro lýzu těchto žlutých tělísek, takže pokles progesteronu je pozvolnější a může vést k pseudotěhotenství. Příznaky se objevují mezi šesti a dvanácti týdny po říji, což je období receptivní říje (tj. během říje).

Příznaky psychické březosti u feny

Fena s s touto poruchou se objeví typický obraz březí feny, jako by byla těhotná. Tedy, příznaky které u ní lze zjistit, jsou následující:

  • Přírůstek hmotnosti. Hypertrofie mléčných žláz a edém.
  • Někdy jsou bradavky tvrdé a bolestivé (mastitida).
  • Hnědavá/bělavá mléčná sekrece.
  • Příprava hnízda jako při porodu.
  • Adopce hraček, plyšáků nebo jakýchkoli předmětů, jako by to bylo štěně.
  • Agresivita, zejména vůči každému, kdo se mu snaží vzít hračku.
  • Ztráta chuti k jídlu, i když ta může být také zvýšená.
  • Únava, pes nechce jít na procházku.
  • Časté jsou změny chování, agitovanost, nervozita a úzkost.

Zdroj: Capture Instagram
Mastitida jako příznak psychologického těhotenství

Ke ztvrdnutí mléčných žláz může dojít v důsledku psychologické těhotenství. Jedná se o příznak, který by měl být ošetřen veterinárním lékařem. Je způsobena hromaděním mléka a vede k rozšíření mléčných žláz, otokům a edémům, bolesti a horku.

U psychicky těhotných fen, je to způsobeno absencí štěňat, která by se mohla mlékem krmit, a může dojít k vzestupné bakteriální infekci, případně usnadněné stavem stresu a následnou imunosupresí.

To může být usnadněno tím, že tyhle mrchy mají vysoce vyvinutý mateřský instinkt, který je nutí často olizovat savičky. To je stimuluje k větší produkci mléka, což problém ještě zhoršuje.

Jaká je léčba psychologického těhotenství?

Nejprve před zvažováním léčby, je nutné, aby veterinární lékař ověřil, že fena není skutečně březí. Po vyloučení těhotenství není v některých případech psychického těhotenství nutná žádná léčba.

Tento stav někdy spontánně odezní během několika týdnů. Pokud však fena vykazuje závažné příznaky po psychologické těhotenstvíVeterinární lékař může předepsat léčbu luteolytickými hormony nebo inhibitory mléka.

Sterilizace jako řešení

Protože často trpí opakovanými psychickými těhotenstvími způsobenými žárlivostí, je naší povinností jim předcházet. Řešením je sterilizacejak je uvedeno výše, která zahrnuje odstranění dělohy a vaječníků.

Tento postup, která je možná a doporučuje se před nebo po první říji, pomáhá vyhnout se problémům, jako je psychologické těhotenství, nádory mléčné žlázy, infekce dělohy a samozřejmě reprodukce. Jedná se o rutinní zákrok, na který je mnoho veterinářů zvyklých.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.