Accueil » Zvířata » Seznamte se s Bobim, nejstarším psem na světě a v historii: je mu 30 let.

Seznamte se s Bobim, nejstarším psem na světě a v historii: je mu 30 let.

Ve věku 30 let a více než 280 dní, Bobi se stal nejstarším psem na světě. Přestože prožil klidný život se svou portugalskou rodinou, jeho příběh byl od počátku výjimečný.

Seznamte se s Bobim: nejstarším psem na světě

Bobi je Rafeiro do Alentejo, plemeno hlídacího psa dobytka s průměrnou délkou života 12-14 let.

Dne 1. února byl Bobimu udělen Guinnessův světový rekord. Tímto rekordem nejenže překonal Spika, 23letou čivavu, které se stejného uznání dostalo o dva týdny dříve. Ale také Blueyho (1910-1939), australského ovčáka, který se dožil 29 let a 5 měsíců. Byl také nejdéle žijícím psem v historii, a to téměř sto let.

Leonel Costa, jeho majitel portugalského původu, řekl Guinnessově knize rekordů, že ho napadlo přihlásit Bobiho do soutěže teprve před několika měsíci. V jeho domě totiž zvířata „vždycky vydržela mnoho let“. Příběh tohoto psa je však podle něj jedinečný.

„Bobi je zvláštní pes protože pohled na něj je jako vzpomínka na lidi, kteří byli součástí naší rodiny. Třeba na mého otce, bratra nebo prarodiče, kteří opustili tento svět. Bobi představuje tyto generace,“ řekl.

Seznamte se s Bobim, nejstarším psem na světě i v historii: je mu 30 letZdroj: Capture Instagram
Zpátky domů

Pes Bobi se narodil v roce 1992, ve venkovské vesnici Conqueiros, která se nachází v portugalském městě Leiria.

Její matka Žira měla vrh štěňat. Ale rodina Costa rozhodla, že si je nenechá. Jednoduše proto, že už měli na své farmě příliš mnoho zvířat. A tak den po jejich narození odvezli novorozence pryč dřív, než si to jejich matka uvědomila.

V tom spěchu si však nevšimli, že s sebou zapomněli vzít štěně.

Také začali tušit něco podivného, když Žira stále navštěvovala místo, kde se narodila její štěňata. „Když zvířata zmizela, proč tam chodila?“ ptali se. řekla její majitelka.

Jednoho dne se děti rodiny Costových rozhodly následovat Giru. A tehdy se objevili Bobiho! Rozhodli se však, že to rodičům neřeknou, dokud pes neotevře oči, aby se ujistili, že ho neprozradí.

„Musím přiznat, že když zjistili, že už o tom víme, hodně křičeli a trestali nás. Ale stálo to za to a mělo to dobrý důvod! řekl Leonel, jedno z dětí. O psa Bobiho se stará od jeho osmi let a doma mu zajistil dobrý život.

Nejstarší pes na světě: Patricia De Melo Moreira z @AFP fotografuje Bobiho, 30letého portugalského psa, který byl Guinnessovou knihou rekordů vyhlášen nejstarším psem na světě, v jeho domově ve vesnici Conqueiros nedaleko Leirie pic.twitter.com/nYjSDAz49c

– Tisková agentura AFP (@AFP) 13. února 2023

Jaké je Bobího tajemství?

Neexistuje žádný kouzelný vzorec aby se pes dožil vysokého věku v dobrém zdraví, jako je tomu v případě Bobiho. Nicméně Leonel Costa vyzdvihl některé aspekty, jako například „klidné a tiché prostředí“, ve kterém žije, „daleko od města“.

Poukázal také na to, že jeho pes měl vždycky lidské jídlo v jeho stravě. „Mezi konzervou živočišného krmiva a kusem masa Bobi neváhá a vybere si naše jídlo,“ vysvětlil. Jídlo vždy namočí do vody, aby z něj odstranil koření.

Leonel Costa dodal, že se ho vždy snaží brát na pravidelné lékařské prohlídky. Také tyto následné kontroly ukázaly, že jeho pes se mu „na jeho pokročilý věk daří dobře“.

Pes Bobi už není tak energický jako dřív a má problémy se zrakem. Vede však klidný každodenní život se svými čtyřmi kočičími kamarády. Kromě toho si obvykle po jídle zdřímne. A v chladných dnech odpočívá u ohně.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit náš web. Kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.