Accueil » Zvířata » Skutečný příběh psa Hačikó, který čekal 10 let na svého zesnulého pána

Skutečný příběh psa Hačikó, který čekal 10 let na svého zesnulého pána

Skutečný příběh psa Hačikó, který čekal 10 let na svého mrtvého pána

Téměř deset let tam ležel a čekal, až jeho majitel znovu projde dveřmi stanice. Zemřel s horoucím snem, že se znovu setkají, a s mylnou představou, že jeho pán je stále naživu. Skutečný příběh japonského psa Hačikó je mnohem víc než jen film „Vždy po tvém boku“.

Hačiko se narodil v roce 1923. Jeho majitel Hidesaburo Ueno byl agronom, který vyučoval na Tokijské univerzitě:

Hidesaburo Ueno našel psa v roce 1924, když byl ještě štěně. Když ji našel, nechtěl se jí vzdát, ale ani si ji nechtěl nechat doma. Nejprve si ho tedy nechal, dokud pro něj nenašel rodinu. Pak si Hidesaburo Ueno oblíbil psa…

Jeho odhodlání ještě posílilo, když si všiml, že zvíře trpí odchylkou předních nohou, která mu dává tvar osmičky, což je v japonštině označení „hači“, odtud pochází jeho jméno Hačiko.

Skutečný příběh psa Hačikóa, který deset let čekal na svého mrtvého pánaZdroj: Capture Instagram

Hidesaburo Ueno a Hachiko se stali nerozlučnými přáteli:

Aniž by ho pes cvičil, doprovázel pána každé ráno na nádraží Shibuya v Japonsku, kde se s ním jednoduše rozloučil. Když se Hidesaburo Ueano vrátil z práce, pes tam překvapivě vždycky byl.

Kolemjdoucí i místní dělníci si všimli blízkého přátelství a věrného pouta, které se mezi profesorem a Hačikem vytvořilo. Mnohá zvířata obdivovala svého pána.

Téměř o rok později, 21. května 1925, profesor Hidesaburo Ueno zemřel na krvácení do mozku. Pes nechápal, že jeho pán už není součástí pozemského světa. Čekal tedy dál na stanici Šibuja, kde svého pána viděl naposledy. Trpělivě čekal na jeho návrat. Vnitřně jen doufal, že jednoho dne učitel opět vyjde z vchodu.

Skutečný příběh psa Hačikóa, který deset let čekal na svého mrtvého pánaZdroj: Capture Instagram

Od 21. května Hačiko neopustil stanici. Temný a smutný očekával, že Hidesaburo Ueno přijde každou chvíli:

Nikdo ho nedokázal od nádraží Šibuja odradit. Žil tam i v zimě, dešti, mrazu a slunečním žáru, Hačikova věrnost zůstala neochvějná. Nezemřel ani hlady, protože pocestní, kteří šli kolem, se o něj postarali a dali mu najíst.

Věrný pes“, jak se Hačikovi říkalov dubnu 1934 jí byla odhalena socha na její počest. Obřadu se zúčastnil i sám Hačikoačkoli myslel jen na návrat profesora Uena. Návrat, který bohužel nikdy nepřijde.

Hačiko se stala hvězdou a její příběh znalo celé Japonsko. Zvíře navštívil také Kiši Kazutošimu, autor knihy o jejím příběhu, a Sakano Hisako, neteř profesora Uena.

Ve 30. letech 20. století, Hačikova loajalita je využívána ve prospěch ideologií.. Její loajalita byla dokonce přirovnávána k učení „bušidó“. Toto učení vytváří silné pouto mezi samurajským bojovníkem a pánem, kterému slouží. Hachiko symbolizoval poslušnost japonského lidu vůči císaři.

Skutečný příběh psa Hačikó, který čekal 10 let na svého mrtvého pánaZdroj: Capture Instagram

Jak uvádí historik Aaron Skabelund ve své knize „Empire of Dogs: Canines, Japan and the Making of the Modern Imperial World“, obchodníci v tomto dojemném příběhu rychle našli podnět k rozšíření svého podnikání. Využili toho, že se blíží oslava „roku psa“ v japonském zvěrokruhu. Tak se jméno Hachiko stalo image a záminka k prodeji nejrůznějších výrobků, od kuchyňského náčiní po knihy, kimona, panenky a pohlednice.

Hačikino čekání na svého pána však skončilo. 8. března 1935 bylo její tělo nalezeno mrtvé na vlakovém nádraží:

Hačiko byl vycpán a převezen do Tokijského muzea přírodních věd. Socha vytvořená na jeho počest znázorňovala jeho cestu životem v očekávání zemřelého pána. Bohužel během druhé světové války musel být památník roztaven, protože armáda potřebovala bronz na výrobu zbraní.

V roce 1947 však byla v Šibuji vztyčena nová socha, která měla zachovat psí věrnost.

A konečně v roce 1987 “ Hachiko Monogatari “ od Seijiro Koyamy měl obrovský úspěch. V roce 2009 pak přišel hollywoodský remake „Always Your Side, Hachiko“.

Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele. Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.