Accueil » Zvířata » Studie určila nejinteligentnější plemeno psů a není to border kolie

Studie určila nejinteligentnější plemeno psů a není to border kolie

Studie určila nejchytřejší plemeno psů a není to border kolie

Vědci z Helsinské univerzity (Finsko) předložil 1 002 psů 13 různých plemen Série testů zaměřených na kognitivní a behaviorální vlastnosti s cílem určit, které plemeno psa je nejinteligentnější.

Belgický ovčák malinois, známý také jako belgický ovčák, byl oceněn jako nejinteligentnější pes na světě. Belgický ovčák je častou volbou pro ty, kteří potřebují čichací, hlídací a policejní psy.

Přesněji řečeno, vědci, kteří chtěli vytvořit dosud nejkomplexnější soubor dat pro analýzu exploračního chování, impulzivitasociální poznávání, řešení prostorových problémů, logické uvažování a krátkodobou paměť, testovali zvířata v deseti úlohách (sedmi kognitivních a třech behaviorálních) s odborníky, kteří vytvořili baterii úloh. testů smartDOG.

Údaje ukazují, že belgický ovčák malinois je ideální volbou, protože je nezávislý, umí řešit problémy, rychle reaguje a umí číst člověka.

Zdroj: Instagram
Test odhalil rozdíly mezi plemeny v řadě podmínek.

„Většina závodů měla své silné a slabé stránky.“ Saara Junttila říká deníku Telegraph, autorka studie, která byla zveřejněna v časopise Nature Scientific Reports, a doktorandka v oboru kognice psů na Helsinské univerzitě, řekla deníku Telegraph.

Napříkladlabrador byl velmi dobrý ve čtení lidských gest, ale ne v řešení prostorových problémů. Některá plemena, jako například shetlandský ovčák, dosahovala poměrně stabilních výsledků téměř ve všech testech, dodal.

Podle autorky studie Katriiny Tiira, majitelky a generální ředitelky společnosti smartDOG, test navíc ukázal, že belgický ovčák malinois vyniká v mnoha kognitivních úlohách a ve většině testů si vede velmi dobře.

„Border kolie si vedly dobře i v mnoha testech, řekla paní Tiira.

Zdroj: Capture Instagram

Studium psů

Mezi různé testy patří, například v testu logického uvažování byly psům ukázány dvě misky s jídlem a psi viděli, že jedna z nich je prázdná. Cílem bylo rozlišit plemena do té míry, aby psi mohli usoudit, že jídlo je v druhé misce, která byla zakrytá. Údaje však ukázaly, že mezi jednotlivými plemeny psů nebyl v tomto úkolu žádný rozdíl.

Vědci zjistili rozdíly, například ve schopnosti číst lidská gesta. Belgický ovčák malinois se umístil na prvním místě jak v gestikulaci, tak v dalších testech, jako je například V-křižovatka, která testuje jeho schopnost řešit problémy při pohybu v prostředí, a v testech poznávacích schopností smartDOG získal celkem 35 bodů z 39 možných.

Na druhou stranu border kolie, dostál své pověsti a obsadil druhé místo s 26 body, zatímco Hovawart získal bronzovou medaili s 25 body, o jeden bod před španělským vodním psem, uvedl Telegraph.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.