Accueil » Zvířata » Tady je důvod, proč vás vaše kočka nepřestane olizovat

Tady je důvod, proč vás vaše kočka nepřestane olizovat

Pokud nám kočka olizuje obličej, ruce nebo dokonce vlasy, měli bychom to brát jako kompliment. Drsný jazyk pokrytý ostrými keratinovými ostny (odborně se jim říká papily) nemusí být ideálním obrazem láskyplného olizování.

Ale, ať už se to zdá zvláštní, nebo ne, je to přesně tak. jak nám kočka říká, jak moc nás má ráda. A ano, kočky nás milují, jak konečně potvrdila věda. A jedním ze způsobů, jak nám projevují kočičí lásku, je olizování.

Kočičí jazyky: drsné, ale plné citu

Kočky jsou známé svou posedlostí hygienou. A většinu času během dne je vidíme, jak se upravují. Ve skutečnosti víme, že kočky tráví 30 až 50 % svého volného času právě touto činností: péčí o své tělo.

Většinou k tomu používají jazyk. (a také jejich zuby) a která jim pomáhá udržovat srst čistou, suchou a dobře vyživovanou přirozenými oleji z kůže, které si olizováním rozdělují.

Zdroj: Capture Instagram
Vaše kočka vás miluje a dává vám to najevo olizováním!

Pro ty z nás, kteří žijí s několika kočkami, tato scéna vám může připadat povědomá: dva z našich kocourů se navzájem olizují, a to poměrně často. Kočičí etologové toto chování nazývají „vzájemné péče“. nebo, ještě odborněji, „vzájemná péče“, „sociální péče“.

Ve skutečnosti se nejedná pouze o kočky a jiné kočkovité šelmy. Olizování je známé u mnoha druhů zvířat, od makaků a papoušků až po koně a samozřejmě psy.

Záhada vyřešena: Pokud nás kočka olízne, měli bychom to brát jako projev kočičí náklonnosti a cítit se polichoceni. Vnímají nás jako své přátele, jako součást své rodiny. A především je to velmi kočičí způsob, jak nám říct, jak moc nás mají rádi.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.