Accueil » Zvířata » Takto psi dokážou identifikovat nesprávné lidi.

Takto psi dokážou identifikovat nesprávné lidi.

Pokud jste někdy měl psaPravděpodobně vás napadlo, že má emocionální radar, který dokáže rozpoznat dobré a špatné lidi. Pokud ne, proč většinu času nadšeně zdraví doručovatele balíků a vrčí na vašeho zákeřného švagra? Tuto otázku nyní osvětluje výzkum japonské univerzity. A verdikt zní: ano, psi dokáže rozlišit mezi dobrým a špatným člověkem.

Autorkou studie je Akiko Takoaka z Kjótské univerzity. Behaviorální vědec chtěl vědět, zda psi jsou schopni důvěřovat člověku, který je podvedl, nebo ne. Aby to zjistili, navrhli třífázový experiment.

Zde se dozvíte, jak psi dokážou rozpoznat špatné lidi:

V první ukázal člověk na plnou misku jídla. Pes šel k jídlu a dokončil ji během několika vteřin. Ve druhé fázi ukázali další misky s jídlem, ale tentokrát byly prázdné. Tentokrát, psi se k nim také rozběhliale zjistil, že tam nic není.

Takto psi dokáží rozpoznat špatné lidi.Zdroj: Capture Instagram

V poslední fázi na kontejnery opět ukázali stejní lidé jako v prvních dvou fázích. A psi kteří byli ve druhé fázi oklamáni prázdnými miskami, si tuto urážku pamatovali a nevěnovali jí pozornost. Ve skutečnosti ignorovali ty, kteří jim lhali, zatímco k těm, kteří jim říkali pravdu, se chovali laskavě.

Závěr? Psi nevěří lhářům:

Podle výsledků zveřejněných v časopise Animal Cognition se všech 34 psů, kteří se experimentu zúčastnili, chovalo stejně.

Ale psi jsou podezřívaví nejen vůči lhářům.. Jsou také podezřívaví k těm, kteří se chovají špatně nebo hrubě ke svým majitelům. Ukazuje to studie zveřejněná v časopise Neuroscience and Biobehavioural Reviews, která analyzovala reakce našich společníků na určité sociální situace.

Jak psi dokážou rozpoznat špatné lidi?Zdroj: Capture Instagram

Pokud majitele týrá cizí osoba:

Ať už křikem nebo násilným gestem, pes krmivo nepřijal.e nabídl tento hrubý člověk. Na druhou stranu, kdyby se majitel s cizincem normálně bavil nebo kdyby se k němu dokonce choval láskyplně, pes jídlo přijal.

Tyto experimenty ukazují, že psi umí nejen číst řeč našeho tělaale také je interpretovat a poučit se z nich pro budoucnost. A ano, dokážou rozeznat špatného člověka od dobrého.

Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele. Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme nahlédnout do naší kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.