Accueil » Zvířata » Takto psi vidí život nosem

Takto psi vidí život nosem

Zrak je pro nás zásadní. Pokud někdo oslepne, jsme hluboce dojatí a soucitní, protože si uvědomujeme, jak je omezený. Lidé jsou téměř „čichoví analfabeti“. To platí zejména tehdy, srovnáme-li náš slabý čich s čichem psů. Psi vidí nosem.

Jak se to děje nebo je to vysvětleno? Vysvětluje to koncept čichového obrazu. Psi mají milionkrát větší čichovou kapacitu než lidé. Milion, ne dva, ne tři, ne pět.

Takhle vidí psi život svým nosem

Proč? Protože jejich čichový povrch, uvnitř čenichu, je stejný jako povrch jejich těla. Kromě toho však mají na jeden centimetr čtvereční čtyřikrát více buněk než my lidé. A na každou buňku mají šestkrát více řasinek neboli chloupků, což jsou čichové receptory.

Přečtěte si více
Video: Kouzelník předvádí kouzelnickou show pro psy, aby jim pomohl najít domov, a jejich reakce jsou neuvěřitelné

Mají však také velmi zvláštní kvalitu. Psi rozlišují pachy. Jinými slovy, když pes prochází kolem domu, kde se připravuje guláš, necítí jen vůni guláše. Cítí kukuřici, červenou klobásu, maso, pórek.

Zkuste si zapamatovat nějakou vůni a zjistíte, že si ji nemůžete zapamatovat. Psi tedy vidí podle čichu. Proto, když jsou štěňata, je pro nás někdy velmi obtížné jim porozumět. Štěňata ničí, anihilují předměty, jedí naše ponožky, boty, čepice atd. A proto nás vyčerpávají. A tak jsme vyčerpaní i my.
Jak mohou psi vidět nosem?Zdroj: Capture Instagram

Jaký je k tomu důvod?

Důvod, proč pes dává přednost našim věcem nebo oblečení, spočívá v jemnosti jeho čichu. Zejména v jeho schopnosti rozlišovat pachy a v paměti, kterou po klasifikaci provádí na pachy prostředí a jeho neduhy.

Mnoho štěňat kradou boty nebo bačkory a berou je do tlapek, aby je tiše a svědomitě okusovala. Tato krádež není pouhou hravou činností. Má však velmi hluboký význam, který bychom neměli podceňovat.

Přečíst
Tato kočka navštěvuje svého hospitalizovaného pána, ale není to jen proto, aby s ním byla

Všechny názory se shodují, že se jedná o gesto lásky. Vzhledem k vysoce vyvinutému čichu psů je totiž “ přebírají „Pak se zmocní místností, které nejvíce koncentrují pach jejich pána, aby ho měli co nejblíže. Proto vám krade oblečení, které mu umožňuje navázat s vámi zvláštní a velmi úzké pouto i prostřednictvím pachu.

Jak mohou psi vidět nosem?Zdroj: Capture Instagram

Fyzickým přiblížením k jednomu z našich oděvů nám pes, a zejména štěně, dává najevo, že chce být s námi.

Psi navíc nikdy neztrácejí čich. Anosmie nebo hyposmie u psů je skutečně velmi vzácná.

Lidé však jsou postiženi a téměř si toho nevšimnou. COVID nám dal návod na onemocnění se ztrátou čichu, což následně vede ke ztrátě chuti.

Přečtěte si více
Pochopte, co vám váš pes říká ušima

Ale v případě psa, Především proto, že netrpí COVID jako my, nemůže onemocnět, ale nemůže o něj ani přirozeně přijít. Proč o ni nemůže přijít přirozenou cestou? Protože kdyby ji ztratil, byl by naprosto zranitelný.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.