Accueil » Zvířata » Tato nemoc může vašeho psa zabít za méně než 15 minut!

Tato nemoc může vašeho psa zabít za méně než 15 minut!

Psi jsou naši nejlepší přátelé. Pokud máte nějakého doma, víte, že je to pravda. Přizpůsobují se našim rozvrhům, snášejí, když děláte klasický vtip a předstíráte, že na ně házíte hůl. A vždycky vám dají bezpodmínečnou náklonnost. Někdy se také vyčůrají na podlahu nebo nám sežerou ponožky. Ale přesto je milujeme.

Proto musíte znát tuto hroznou nemoc. která je může postihnout. Jemné příznaky je navíc téměř nemožné odhalit. Například dilatace a torze žaludku jsou potenciálně fatální žaludeční stavy. Tento stav, který se obvykle vyskytuje u velkých psů, způsobuje rozšíření žaludku v důsledku potravy a plynu. Tím dochází k tlaku na okolní orgány a žíly.

Smrtelné následky

Dilatace žaludku je skutečně nebezpečná. Když roste a tlačí na orgány, je to první stadium, vlastní dilatace žaludku. Druhým stadiem, které může nastat, je torze (volvulus). To znamená, že se žaludek stočí a přeruší krevní oběh. Tehdy může pes upadnout do šoku a zemřít.

Přečtěte si více
Její kočka se začala chovat podivně, verdikt veterináře je nečekaný

Není jasné, proč se to děje. Kromě toho existuje množství rizikových faktorů. Chudost, suché nebo jednorázové krmení, věk – i když se to může stát i u mladých psů. Ale také stres nebo příliš rychlé přijímání potravy mohou být jedněmi z rizikových faktorů.

Nemoc, která může psa zabít za méně než 15 minutZdroj: Capture Instagram

Zatím není známo, zda žaludek se nejprve roztáhne a pak praskne, nebo naopak. Oba procesy totiž mohou probíhat odděleně. Jisté je, že špatná poloha žaludku může vést k okluzi pyloru a kardie (části žaludku spojené s jícnem). To způsobuje distenzi žaludku. V případě distenze žaludku bez torze brání otevření kardie a nemožnosti říhnutí přetlak nahromaděného plynu na kaudální část jícnu. To může vést k šoku zvířete.

Diagnóza

Je nezbytné. Tímto stavem mohou trpět všichni psi. U řady plemen je však pravděpodobnější, že jím budou trpět. Nejnáchylnější jsou labradoři, chrti, němečtí ovčáci, pudlové, německé dogy a rotvajleři. Mezi jednotlivými plemeny však není žádný rozdíl. Jak upozorňuje veterinář Dan Pamment v deníku Daily Mail, nemoc je také smrtelná a velmi rychlá. „Mohou zemřít za méně než 15 minut bez řádné pomoci. Může to trvat i hodiny, ale obvykle je to velmi rychlé.

Nemoc, která může psa zabít za méně než 15 minut.Zdroj: Capture Instagram

Diagnóza se stanoví na základě anamnézy, příznaků a fyzikálního vyšetření. Také pokud, když vezmete svého psa k veterináři, může chodit a není prostatický, bude mít lepší prognózu. Jak ale včas rozpoznat příznaky, když je tak důležitá prevence? Existuje řada příznaků, které vám mohou pomoci:

Přečtěte si
6 věcí, které by váš zemřelý domácí mazlíček chtěl, abyste věděli

– Klenutá poloha
– Hojný kašel a dávení
– Nedostatek energie a bledé dásně
– Dýchavičnost
– Zvracení bílé viskózní tekutiny a hojné slinění

Některé z těchto příznaků vám mohou napovědět že s vaším domácím mazlíčkem není něco v pořádku. Zachovejte proto klid a rychle zavolejte veterináře, můžete svému zvířeti zachránit život.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.