Accueil » Zvířata » Toto je velmi temná stránka práce veterináře.

Toto je velmi temná stránka práce veterináře.

Alfredo je z Valladolidu, je mu 27 let a je veterinář. Vykonává tuto praxi “ krásné „V této profesi působí již více než čtyři roky. Proto se rozhodl odhalit tu stránku, kterou o zvířecích lékařích nikdo neví. Když si mnozí představí svět kolem této profese, vybaví se jim štěňátka, koťátka, kanárci a sladkost, která je obklopuje. Nikdo se však neodváží mluvit o velmi špatných věcech, kterými si musí projít.

„Mnoho dětí, jako když jsem byl dítě, sní o tom, že se budou starat o zvířata a zachraňovat je. Když jste dítě, je všechno krásné. Ale většina z nich neví, že je to někdy velmi těžké. Také se některým z nich nepodaří dosáhnout toho, co chtěli dělat, nebo na tom nedokážou pracovat. Já mám to štěstí, že se mi to podařilo,“ říká.

„Je to v mnoha ohledech krásné povolání. Ale ve skutečnosti nikdo nevidí druhou stranu mince. Někdy to není takové, jak si myslíte. Péče o nemocná zvířata je vyčerpávající, protože musíme dělat velmi těžká rozhodnutí. A na druhé straně jednat s majiteli, kteří neposlouchají rozum. Je velmi těžké je vidět, když jsou nemocní a nejsou v plné síle. Ale vidět je, jak se uzdravují, stojí za to.

Přečtěte si více
Co dělat s tělem vaší kočky po její smrti: 3 řešení

Temná stránka veterináře

Diagnostické testy

Alfredo pracuje ve veterinární nemocnici. Přesněji řečeno ve středisku, kam se posílají nejkomplikovanější případy. Zejména když na ambulancích nevědí, čím zvíře trpí. Říká, že jsou tam dost složité situace. „Jsme jako lékaři, ale pro psy, kočky a další zvířata. Také musíte myslet na to, že se někdy stávají členy rodiny. Takže s nimi musíte zacházet velmi jemně,“ říká.

„Problém se vždycky týká peněz.“ přiznává. U mnoha složitých onemocnění, která vyžadují specifickou léčbu, se nikdy neprovede konkrétní diagnostický test. „Lidé si neuvědomují, že u nás neexistuje sociální zabezpečení a že vyšetření na skeneru, ultrazvuku nebo rentgenu je drahé. Většina z nich si myslí, že jim chcete vyprázdnit konta tím, že jim uděláte testy nebo jiné věci. Ale nevědí, že když nevíme, co zvířeti skutečně je, nemůžeme ho správně léčit. Stanovujeme pravděpodobnostní diagnózy…,“ vysvětluje.

„Když jim řekneme, kolik to stojí, a v mnoha případech si to nemohou dovolit nebo se jim to zdá drahé, musíme rozhodnout, co se se zvířetem stane, aniž bychom věděli, zda je to stoprocentně vhodné. Zavádíme to v domnění, že to bude nejlepší. Ale nemůžeme si být jisti, aniž bychom provedli všechny potřebné testy, které klient nemůže/nechce zaplatit,“ komentoval to trochu rozhořčeně pro tyto noviny.

„Často se nám říká ‚zloději‚. Těch několik málo diskusí, které s majiteli obvykle vedeme, se týká ekonomických otázek.

Přečtěte si více
Tato kočka adoptovaná z útulku je po týdnu přivedena zpět, důvod je úžasný!

Nejistota

Pokud se rozpočet nezdá být správný nebo drahýMohou se obrátit na jiná střediska. „To je jedna z příčin nejistoty veterinární práce. Mnoho míst si účtuje nízkonákladové sazby a práci šidí, protože snižování ceny těchto testů jde na úkor mezd pracovníků. Je to případ, kdy se ryba kouše do ocasu,“ říká.

Temná stránka práce veterinářeZdroj: Capture Instagram
Pocity

Sentimentální zapojení do této prácese zvířetem i s rodinou je velmi silná. „V některých případech, u některých nemocí, se člověk s majiteli a zvířaty sžije. Vytvoříte si pouta a nakonec prožíváte těžké chvíle. Je velmi těžké, když přijde čas na eutanazii. Když zažijete rozvoj chronického onemocnění a víte, jaký bude konec, stává se z toho velmi těžká situace,“ vysvětluje.

„Stále více zvířat je eutanazováno, rodiny raději zůstávají do poslední chvíle, aby se s nimi rozloučily,“ dodává. „Někteří veterináři chodí do domovů, aby jim dali injekci. Například ve Španělsku to většina veterinářů raději dělá v centru. My jezdíme do domova jen za velmi věrnými a oddanými klienty, ale ne všichni to dělají,“ pokračuje.

Hádky se týkají peněz. Zákazníci si myslí, že je chceme oškubat, a chtějí jen vědět, co je s jejich mazlíčkem špatně.

Přečtěte si více
Tento řidič autobusu má podezření na problém s majitelem psa, a tak se rozhodne zavřít dveře

„Jsme to my, kdo nakonec rozhoduje o tom, zda je zvíře dostatečně nemocné na to, aby mohlo být eutanazie. Existují také případy, kdy se majitelé, aby nemuseli platit náklady na léčbu, rozhodnou, že psa nebo kočku raději utratí. Pokud si však myslíme, že tento krok není nutný, protože pes, kočka nebo cokoli jiného se může i nadále výborně léčit, odmítneme to udělat. Je to nemorální,“ říká.

Temná stránka práce veterinářeZdroj: Capture Instagram

Často je to pro ně tak těžké a zapojí se do toho tak, že se cítí jako součást rodiny: „Přiznávám, že byly chvíle, kdy jsem musela jít ven, protože jsem nedokázala zadržet slzy.

Poslední rozloučení

„Loučení je vždycky srdcervoucí. Rozloučení s členem rodiny je jednou z nejtěžších věcí, kterou prožíváme. Když zemřou ve středisku, jsou ze zákona povinni je zpopelnit, takže si tělo nemohou vzít. Existují společnosti, které je vyzvedávají a tuto proceduru provádějí. Mohou to udělat hromadně, což je levnější, nebo individuálně, kde je dokonce možnost malé márnice, kde vám dají popel,“ vysvětluje tento veterinář.

Pohřbívání domácího mazlíčka je vždy bolestivé. Může být ale také velmi nákladné. V některých oblastech může zakopání zvířete na zahradě znamenat vysokou pokutu. To je povoleno pouze na specializovaném hřbitově. Například v Madridu existuje místo zvané El último parque. Jedná se o místo s borovicovými lesy a vinicemi, kde mohou vaši domácí mazlíčci v klidu odpočívat a kde je můžete kdykoli navštívit.

Přečtěte si více
Zde jsou 4 nejdražší plemena koček

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.