Accueil » Zvířata » Toto jsou nejrychlejší zvířata na světě

Toto jsou nejrychlejší zvířata na světě

Zvířata jsou fascinující tvorové, které můžete pozorovat ve volné přírodě. A protože nás jejich zvědavost vždy překvapí, rádi se o nich dozvídáme nová fakta.

Dnes odhalíme, která jsou nejrychlejší zvířata na světě. Jejich rychlost může být skutečně neuvěřitelná. Zde jsou některé z nich.

Nejrychlejší zvířata na světě

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

S maximální rychlostí 360 kilometrů za hodinuje sokol stěhovavý (Falco peregrinus) považován za nejrychlejšího ptáka na světě. Tento dravec však takto necestuje vždy. Ve skutečnosti je jeho nejběžnější rychlost kolem 100 kilometrů za hodinu. Pokud to však příležitost nebo kořist vyžaduje, může tuto rychlost až ztrojnásobit, zejména když se pro ni potápí.

Jsou to nejrychlejší zvířata na světěZdroj: Capture Instagram
Gepard (Acinonyx jubatus)

Nejrychlejší suchozemské zvíře je gepard (Acinonyx jubatus). Tento masožravý savec, známý také pod jménem gepard, dosahuje maximální rychlosti přibližně 2,5 km/hod. 130 kilometrů za hodinu. To z ní činí nejrychlejší známou kočku. Obývá oblasti Afriky a Blízkého východu, kde jí kořist jen obtížně uniká.

Jsou to nejrychlejší zvířata na světěZdroj: Capture Instagram
Žralok mako (Isurus oxyrinchus)

Nejenže se jedná o nejrychlejší živočichy, kteří se vyskytují Nejrychlejší živočichové na světě se vyskytují nejen na souši a ve vzduchu, ale také v moři, kde jsou tak rychlí, že jejich vlastnosti jsou ohromující. To je případ žraloka mako, známého také jako žralok krátkoploutvý nebo žralok mako. Dokáže se pohybovat rychlostí 124 kilometrů za hodinu. To z něj dělá jakéhosi vodního geparda.

Kolibřík Annin (Calypte anna)

Krásný, drobný kolibřík Anny (Calypte anna) je dalším z nejrychlejších živočichů na světě. A jedním z nejrychleji létajících ptáků. Tento kolibřík, který žije v lesích na západě Spojených států, dokáže vyvinout rychlost až 100 kilometrů za hodinu. To je pravděpodobně způsobeno tím, že je dlouhý pouhých 10 centimetrů.

Antilopa americká (Antilocapra americana)

Antilopa americká (Antilocapra americana) jsou nejrychlejšími savci Severní Ameriky. Ale také nejrychlejší na celé planetě. Jsou známí také jako pronghorni a dosahují rychlosti až 98 kilometrů za hodinu. To z nich dělá druhého nejrychlejšího suchozemského savce po gepardovi.

Jsou to nejrychlejší zvířata na světěZdroj: Capture Instagram
Mečoun obecný (Xiphias gladius)

Vracíme se k moři, abychom objevili dalšího z nejrychlejších živočichů planety. Tentokrát je to mečoun (Xiphias gladius). Dokáže se pohybovat rychlostí 97 kilometrů za hodinu. Na druhou stranu obývá vody Atlantiku, Tichého a Indického oceánu v hloubce 200 až 800 metrů. Jejich nejcharakterističtějším znakem je dlouhý, špičatý, mečovitý zobák. Používají ho také k útoku na kořist.

Tygr sibiřský (Panthera tigris altaica)

Součástí tohoto výběru zvířat je opět kočkovitá šelma. nejrychlejší zvířata na světě. Je to tygr sibiřský (Panthera tigris altaica). Je to skutečně impozantní savec, váží přes 160 kilogramů. Kromě toho dosahuje rychlosti 90 kilometrů za hodinu při běhu a 60 kilometrů za hodinu při plavání. Je známý také jako tygr perský, tygr kaspický nebo tygr amurský a na zmrzlé zemi je na něj úžasný pohled.

Tygr sibiřskýZdroj: Capture Instagram
Veverka karolinská (Sciurus carolinensis)

Majestátní postava sibiřského tygra kontrastuje s jiným malým savcem, který dosahuje stejné rychlosti: veverkou karolinskou (Sciurus carolinensis). Známá také jako veverka karolinská šedá. Tento druh, endemit amerického kontinentu, který nyní obývá i Evropu, se může pohybovat rychlostí 90 kilometrů za hodinu.

Zdroj: Capture Instagram
Australský tygří brouk (Cicindela hudsoni)

Nakonec nesmíme zapomenout na bezobratlé živočichy. Australský tygří brouk (Cicindela hudsoni) je považován za nejrychlejší hmyz na světě. Dokáže se pohybovat rychlostí devět kilometrů za hodinu. S ohledem na jeho hmotnost a malou velikost to odpovídá rychlosti 810 kilometrů za hodinu pro průměrně velkého člověka. Ve skutečnosti se tygří brouk pohybuje tak rychle, že musí čas od času zastavit. Při takové rychlosti totiž nedokáže správně zaostřit zrak. To mu ztěžuje nalezení kořisti.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.