Vidí vaše kočka barvy nebo jen černobíle? Zde je odpověď
Nejprve vyvraťme mýtus: protože „kočky vidí černobíle“ je lež. Vaše kočka skutečně vidí svět barevně. Ale ne stejným způsobem jako my. Nevidí tolik odstínů. Nevnímá barvy ani tak přesně a jasně, a ani to nepotřebuje!
Kočky vidí barvy, ale ne tak dobře jako my.
Zde je klíč k pochopení toho, jak obratlovci vidí svět. Existují dva typy světločivných buněk, které zachycují světlo: čípky a tyčinky. Čípky jsou na světlo méně citlivé, ale jsou nezbytné pro rozlišování barev. Čtou vlnové délky světla, z nichž se skládají barvy v našich očích.
A co tyčinky? Tyto buňky jsou mnohem účinnější při zachycování světla. Jinými slovy, umožňují nám vidět zcela jasně. A to i za slabého osvětlení. Nejsou to však jen dobré zprávy. Na druhou stranu tyčinky ztrácejí rozlišení a přijímají svět rozmazaněji.
Přečtěte si více
Zde jsou 3 velké výhody toho, že máte doma kočku
Zdroj: Capture Instagram
Zatímco tedy lidské oči jsou bohaté na čípky (které nám umožňují jasně rozlišovat barvy), sítnice vaší kočky je bohatší na tyčinky. To vysvětluje, proč vaše kočka vidí ve tmě mnohem lépe než my.
Další zajímavost. V tomto ohledu se naše lidské oči podobají spíše očím plazů, ptáků nebo ryb než savců. Ve světě savců je totiž obecným pravidlem mít více tyčinek než čípků. Jinými slovy, většina savců (s výjimkou člověka) dává přednost nočnímu nebo soumrakovému vidění.
Zdroj: Capture Instagram
Vaše kočka vidí méně barev, ale lépe v noci
Pro srovnání s našima očima, Kočky tedy vidí barvy stejně jako barvoslepí lidé. Lidské oko je obecně schopno rozlišit přibližně milion barev. Vaše kočka jich však dokáže rozlišit pouze 100 000.
Je tu ještě jeden rozdíl. Je to proto, že většina odstínů, které vaše kočka dokáže rozlišit, jsou variace žluté, modré nebo zelené barvy. Jinými slovy, červenou barvu rozlišit nedokáže.
Přečtěte si více
Tento pes navštěvuje svou hospitalizovanou paničku a pomáhá zlepšit její zdraví
Ale jeho noční vidění je tisíckrát lepší než vaše. Proto je vaše kočka, stejně jako všechny kočkovité šelmy. přirozeně aktivnější v časných ranních hodinách. nebo těsně před soumrakem. Tato strategie mu umožňuje lovit téměř za tmy, tedy přesně v době, kdy je nejaktivnější i jeho potenciální kořist (zejména myši).
Na druhou stranu, pokud vás vaše kočka v noci budí, abyste ji nakrmili nebo jí věnovali pozornost, nemusí to tak být. Tento problém vám může pomoci vyřešit váš veterinář nebo odborník na chování zvířat.
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.