Accueil » Zvířata » Vše, co potřebujete vědět o věku koček

Vše, co potřebujete vědět o věku koček

Znalost věku kočky vám pomůže pochopit její potřeby. Vzhledem k velkému počtu koček adoptovaných z ulice je někdy obtížné zjistit věk. kočky, kterou máme doma. Ale i když je to jen přibližné, je důležité vědět, v jaké fázi života se nachází.

Potřeby starších koček související s věkem nejsou stejné jako potřeby kotěte. Nepotřebují stejnou péči, potravu ani nemoci. Proto vám v tomto článku poskytneme několik tipů, jak zjistit přibližný věk nebo alespoň stadium, kterým vaše kočka prochází.

Změny chování

První věc, kterou můžete sledovat, abyste určili věk kočky, je její chování. Kotě, které si celý den hraje, není totéž jako starší kočka, která chce jen spát.

Kočky začínají komunikovat se svým okolím ve věku tří týdnů. Tehdy si začínají hrát a socializovat se s ostatními kočkami, a dokonce i s ostatními zvířaty a lidmi. Toto období končí v osmi týdnech. Konfliktní chování pak začíná mezi druhým a čtvrtým měsícem. V této době ho začíná přitahovat jeho největší vlastnost: zvědavost.

Kočky: vše, co potřebujete vědět o jejich věkuZdroj: Capture Instagram

Se*uální zralost nastává mezi čtyřmi měsíci a jedním rokem. Zda k ní dojde dříve nebo později, je otázkou. Zda nastane dříve nebo později, závisí na plemeni. V tomto věku, kdy nastává říje (obvykle mezi koncem zimy a jarem), si začínají značit své teritorium močí nasáklou feromonem. V této fázi je třeba dbát na to, aby nevyšly ven, a pokud se tak stane, je ideální čas na jejich sterilizaci.

Když je kočce rok a do sedmi let, je pak ve fázi dospělosti. To je patrné na jejich chování, protože tráví méně času hrou a stávají se více teritoriální a dominantní.

Nakonec kočka přechází z dospělého do seniorského věku mezi sedmým a dvanáctým rokem. Vzhled kočky je pak stejný jako v dospělosti. Má však menší chuť si hrát. Od dvanácti let se vzhled kočky mění a je patrný v jejích pohybech. Kromě toho se mění i vzhled kočky, klesá její chuť k jídlu a tráví více času spánkem. Na druhou stranu se zhoršují jeho smysly.

Kožní změny

U starších koček se objevují dermatologické změny, které nám mohou pomoci zjistit poznat jejich věk. U koček starších deseti let, pokud trpí hypertyreózou, může dojít k přehnanému růstu nehtů. V důsledku toho se jejich nehty méně opotřebovávají a zarývají se do nich meziprstních prostorách.

Kočky: vše o jejich věkuZdroj: Capture Instagram

Další změna se vyskytuje u koček starších 14 let: Na obličeji a těle se objevují bílé chlupy. Kromě toho se srst stává sušší a kůže se loupe. To je způsobeno tím, že kočka tráví méně času péčí o srst a kůže se s věkem více vysušuje.

Změny na zubech

Novorozené kočky nemají zuby. Trvá tři týdny, než se jejich zuby než začnou růst. Ale ve skutečnosti ho potřebují až od jednoho měsíce, protože se musí živit mateřským mlékem. Právě po tomto období začíná kotě jíst potravu, popř, v případě divokých koček to, co se jí podaří ulovit.

Změny zraku

U starších koček se také vyskytují změny zraku. Ve věku dvanácti let se objevuje senilní atrofie duhovky s nepravidelnými hranicemi zornic a navíc s mezerami v duhovce.

Od tohoto věku navíc začíná být patrné zakalení čočky. To vede k ztrátě zraku kočky. To se odráží v šedomodré barvě čočky.

Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit naši stránku Kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.