Accueil » Zvířata » Zde jsou důvody, proč psi dávají přednost ženám

Zde jsou důvody, proč psi dávají přednost ženám

Psi mají vždy oblíbenou osobu. A nyní víme, že oblíbená osoba má obvykle ženské jméno.

Všichni známe rčení: „Pes je nejlepší přítel člověka“.. Tuto větu je však třeba počeštit. Dokládá to výzkum, který provedl tým Jamese Chambera. Došli k závěru, že důvodem, proč jsou psi tak blízcí lidem, je spojení, které navázali s ženami prvních kmenů.

Ženy považovaly psy za členy kmene. Díky péči, kterou jim věnovaly, se jim tak podařilo získat důvěru a poslušnost zvířat.

Přečtěte si více
Video: Proč je to tak divné?

Ženy lépe rozumí potřebám psů.

Savci mají společné pro vyjádření svých emocí. Zejména vokalizací.

Psi i lidé používají podobné mechanismy a aktivují stejné oblasti mozku pro zpracování emocí vyjádřených vokalizací.
Zde jsou důvody, proč psi dávají přednost ženámZdroj: Capture Instagram

Srovnávací studie mezi muži a ženami pak přinesla následující závěry. Ženy lépe rozumí potřebám, které psi vyjadřují různými vokály. Jako je štěkání nebo vrčení. Ženy jsou proto empatičtější a důsledněji reagují na potřeby zvířete. To nepochybně posiluje pouto a poskytuje psovi bezpečí.

Oxytocin je hormon, který je zodpovědný za vazby mezi členy stejné sociální skupiny. Oxytocin je molekula, která proto hrála velmi důležitou roli v evoluci sociálních živočichů. Také společné setrvávání ve smečce výrazně zvyšuje šance na přežití.

Přečtěte si více
Video: Adoptuje štěně kokršpaněla, ale bylo to jiné obrovské plemeno

Zde jsou důvody, proč psi dávají přednost ženámZdroj: Capture Instagram

Věda tedy již dlouho prokázala, že psi a lidé sdílejí oxytocinový systém. Tento hormon skutečně vylučujeme, když si vyměňujeme pohlazení nebo jen pohledy.

Ačkoli je tento hormon přítomen u mužů i žen, bylo prokázáno, že působení oxytocinu je větší v přítomnosti jiných ženských hormonů, například estrogenu.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.