Accueil » Zvířata » Zrůžověl vašemu psovi nos? Vše o „sněhovém lanýži

Zrůžověl vašemu psovi nos? Vše o „sněhovém lanýži

„Sněhový lanýž“ se často vyskytuje u plemen psů, která pocházejí ze severu. V zimě se to často týká mimo jiné huskyho nebo malamuta. Proč je ale postižen pouze lanýž? A kdo jsou hlavní oběti této nemoci? Zde jsou všechny podrobnosti v několika řádcích!

Jak pes mění barvu?

„Sněhový lanýž“ tvoří dokonalý kontrast k barvám zimy. Ve skutečnosti přináší lehký nádech růžovékdyž se všechno kolem zdá být šedé. Nicméně změna barvy psa závisí na barvě jeho nosu.

Pokud má pes černý nos, změna barvy se projeví na z růžové na hnědou. Ty s poměrně jasným odstínem mají větší šanci získat pravý sněhový lanýž. To však neznamená, že ostatní jsou falešné.

U psa s hnědým nosem by naopak nemělo dojít k žádným výrazným změnám. Jeho zbarvení by mohlo být nanejvýš otočit na béžovou nebo jiný světlejší odstín. V každém případě je lanýž sněžný mezi odborníky na psy poměrně dobře známý.

Mezi našimi anglicky mluvícími přáteli má jiné názvy. Někteří ji označují jako „zimní nos“. Jiní používají termín „sněhový nos“, což je překlad našeho „sněhového lanýže“.

Sněhový nos: Proč se to děje?

Ve skutečnosti existují pouze teorie o vzhledu sněžného lanýže. Většina vědců se shoduje na tom, že se jedná o hypopigmentace k čemuž dochází při nízkých teplotách. Proto se na nose psa objevuje růžová barva.

Na druhou stranu se sněžný lanýž nevyskytuje pouze u psů ze severní polokoule. Stejný případ lze pozorovat i v některých jiných zemích. tropické oblasti. Samotná extrémní zima tedy nestačí k vysvětlení změny barvy psa.

Dalším důvodem, proč se sněhový lanýž objevuje, je. nedostatek světla. Každý ví, že v zimě je den mnohem kratší než noc. Totéž platí pro teplé oblasti. Slunce pak má jen málo času na to, aby nabídlo své zázračné účinky.

Pes je pak jednou z obětí redukce světla. Nicméně je také nutné prozkoumat další možnosti lépe porozumět tomuto jevu. Depigmentace u psů může být způsobena například genetickým onemocněním. V žádném případě to není nebezpečné!

Jaký typ psa je často náchylný k výskytu sněhových lanýžů?

Jak již bylo uvedeno, lanýž sněžný postihuje především psy ze severu. Malamut, husky nebo samojed jsou. konkrétní příklady. Tento fenomén však mohou chytit i labrador, německý ovčák, zlatý retrívr a bernský salašnický pes.

V každém případě by se člověk neměl příliš stresovat, pokud se objeví sněhové lanýže. Mimochodem, jeho původní barva by se měly po skončení zimy znovu objevit. Rada veterinárního lékaře je užitečná pouze v případě, že nos psa vykazuje určité znepokojující skutečnosti.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro map-breclavsko publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.